Doisprezece civili ucişi în Afganistan
Doisprezece civili au fost ucişi ieri de explozia unei bombe, la trecerea vehiculului lor printr-o provincie instabilă din sud-estul Afganistanului, au anunţat autorităţile locale. Victimele sunt cinci copii, două femei şi cinci bărbaţi, care soseau din Pakistan, a precizat într-un comunicat biroul guvernatorului din provincia Paktika, Mohibullah Samim. Acesta acuză "inamicii păcii", o expresie folosită în general de autorităţi pentru a desemna rebeliunea condusă de talibani împotriva Guvernului de la Kabul şi a aliaţilor săi. Cu această bombă, "ei şi-au arătat încă o dată faţa de opresori", a subliniat guvernatorul.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.