Aproximativ 10.000 de persoane au participat, ieri, la un miting antiguvernamental de la Sofia, a anunţat agenţia bulgară de ştiri Novinite. Demonstraţia vine la numai două zile după declanşarea campaniei electorale pentru alegerile legislative din Bulgaria, programate să aibă loc la 5 iulie.

Manifestaţia a fost organizată de uniunea sindicală KNSB, care îi grupează pe angajaţii din mai bine de 30 de domenii de activitate. Au fost prezenţi, printre protestatari, reprezentanţi ai profesorilor, minerilor, fermierilor şi angajaţi din domeniul sănătăţii şi al energiei.
Potrivit organizatorilor, demonstraţia constituie un semnal de avertisment la adresa guvernanţilor, consideraţi ca fiind principalii vinovaţi pentru faptul că Bulgaria este cea mai săracă şi cea mai coruptă ţară membru a Uniunii Europene.