Zilele Medicale la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bihor - Un bilanț, după 20 de ani
Desfășurate în perioada 14-17 aprilie, Zilele Medicale ale Spitalul Clinic Județean de Urgență Bihor au reprezentat un eveniment de referință pentru comunitatea medicală, reunind specialiști din țară și din străinătate într-un cadru dedicat excelenței și inovației.
Manifestarea, aflată la a doua ediţie, a marcat și aniversarea a 40 de ani de activitate a spitalului, subliniind rolul esențial al SCJU Bihor în sistemul sanitar regional și național.
Programul științific, care s-a desfășurat pe parcursul a patru zile, a fost organizat în sesiuni tematice ce au reunit o gamă largă de specialități medicale, de la medicina internă, oncologie și boli infecțioase, până la neurochirurgie, chirurgie generală și cardiovasculară, cardiologie și radiologie intervențională. Au fost incluse, de asemenea, genetica medicală, medicina de laborator, ORL, oftalmologia, ortopedia, precum și anestezia și terapia intensivă. Au fost abordate și integrarea inteligenței artificiale și utilizarea soluțiilor digitale în practica medicală, ca suport pentru diagnostic, tratament și gestionare a pacienților.
Conferința a oferit, totodată, un cadru propice pentru consolidarea relațiilor profesionale și instituționale, încurajând schimbul de idei între medici, cercetători și alți specialiști din domeniul sănătății.
Managerul spitalului, Dr. Gheorghe Carp, alături de echipa de conducere, a premiat personalul medical și administrativ - medici, asistenți medical și personal TESA - pentru activitatea desfășurată și dedicarea față de spital din ultimii ani.
Festivitatea organizată la finalul Zilelor Medicale ale Spitalului Clinic Județean de Urgență Bihor, a avut loc vineri, 17 aprilie, la Filarmonica de Stat din Oradea. Evenimentul a fost găzduit de către managerul dr. Gheorghe Carp și s-a bucurat de prezența unor personalități marcante din sistemul medical și administrativ, printre care primarul municipiului Oradea, Florin Birta, președintele Consiliul Județean Bihor, Mircea Mălan, viceprimarul Teofil Filimon, fostul Ministru al Sănătății, Ritli Ladislau, președintele Consiliului de Administrație al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, Horațiu-Remus Moldovan, secretarul general al Ministerului Sănătății, Georgeta Bumbac, episcopii Virgil Bercea și Böcskei László, precum și senatorii Arina Moș și Aurel Mohan.
Cel mai mare spital din țară
În discursul său, dr. Gheorghe Carp a subliniat transformările majore prin care a trecut sistemul medical bihorean în ultimele două decenii, afirmând că, în urmă cu 20 de ani, nu și-ar fi imaginat că șase spitale vor fi integrate într-o singură structură modernă și performantă. Reforma din Bihor se datorează câtorva personalități care au avut viziunea și determinarea de a dezvolta sistemul medical. Astăzi, unitatea reprezintă cel mai mare spital din țară, cu dotări de top, unele unice la nivel național, și condiții semnificativ îmbunătățite atât pentru pacienți, cât și pentru personalul medical.
Managerul spitalului a evidențiat rolul decisiv avut de prim-minstrul Ilie Bolojan, fostul ministru Cseke Attila și primarul Florin Birta în modernizarea infrastructurii medicale și în consolidarea sistemului sanitar din județ.
Au fost adresate mulțumiri personalului medical pentru dedicarea și profesionalismul de care dau dovadă zi de zi, în slujba pacienților.
Într-un mesaj transmis prin video, prim-ministrul Ilie Bolojan a evidențiat importanța medicilor și a întregului personal sanitar, mulțumindu-le celor care la căpătâiul bolnavilor salvează vieți și au grijă de pacienții din Bihor. Dr. Gheorghe Carp a fost apreciat de către premier pentru contribuția esențială la dezvoltarea sistemului medical bihorean.
Dr. Carp a adresat mulțumiri primarului Florin Birta, consilierilor locali și partenerilor instituționali, inclusiv Ministerului Sănătății, pentru colaborarea constantă cu spitalul.
Un moment a fost dedicat recunoașterii contribuției fostului ministru al Sănătății, Ritli Ladislau, apreciat pentru promptitudinea și eficiența sa în serviciul sistemului de sănătate.
În cadrul evenimentului, dr. Gheorghe Carp a evidențiat sprijinul oferit de Biserica greco-catolică, inclusiv prin facilitarea trimiterii unor medici în Italia pentru supraspecializare, contribuind astfel la dezvoltarea profesională a acestora.
La rândul său, episcopul greco-catolic, Virgil Bercea, a subliniat că medicii sunt oameni care au primit daruri și talente pe care le folosesc pentru a-i ajuta pe cei aflați în suferință, într-un spirit de dăruire și responsabilitate. De asemenea, episcopul romano-catolic, László Böcskei, a apreciat activitatea din ce în ce mai amplă a spitalului și profesionalismul de care dă dovadă personalul medical.
Au fost menționate și personalități ale comunității locale care au contribuit la dezvoltarea spitalului de-a lungul timpului, printre care Ion Șereș, Ioan Ciora, Ștefan Kopanyi și Zoltán Teszári.
Medici pernsionari omagiați
Un moment remarcabil al ceremoniei l-a reprezentat premierea medicilor recent pensionați, în semn de recunoaștere pentru întreaga activitate desfășurată în slujba pacienților: dr. Babeș Katalin, dr. Bumbu Gheorghe, dr. Cantor Liana, dr. Laza Teodor, dr. Cireap Gheorghe, dr. Morvay-Szabo Edina, dr. Mureșan Traian și dr. Sabău Tudorel.
Pe lângă personalitățile marcante din județul Bihor și din sistemul de sănătate, în sală s-au aflat și reprezentanți ai Spitalul Clinic Județean de Urgență Bihor, respectiv medici, asistenți medicali, personal medical și auxiliar, personal TESA, conducerea spitalului, precum și membri ai Consiliului de administrație.
Evenimentul Zilele Medicale ale Spitalul Clinic Județean de Urgență Bihor a marcat nu doar o retrospectivă a realizărilor din ultimii 40 de ani, dar și o reafirmare a angajamentului pentru excelență în serviciile medicale oferite comunității bihorene și a fost organizat de către Asociația „Sprijiniți Spitalul Clinic Județean de Urgență Oradea”, în parteneriat cu Spitalul Clinic Județean de Urgență Bihor, Primăria Municipiului Oradea, Universitatea din Oradea – Facultatea de Medicină și Farmacie, Colegiul Medicilor Bihor, Ordinul Asistenților Medicali Generaliști, Moașelor și Asistenților Medicali din România și Filarmonica de Stat Oradea.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.