Sărbătoare în Maramureşul istoric din dreapta Tisei - De la Crişuri peste Tisa, cu tricolorul Românesc
Ziua Naţională a României a fost sărbătorită alături de elevii şi cadrele didactice din şcolile româneşti ale Maramureşului istoric din dreapta Tisei, prin prezenţa delegaţiei Asociaţiei Morăriţa din Oradea, la invitaţia domnului Graţian Pârvu, consulul şef de misiune al Consulatului României la Slatina.
Restricţia de trecere a podului istoric „Mihai Pop”, peste râul Tisa de la Sighet, doar între anumite ore, impusă de lucrările de consolidare începute încă de la începutul anului, potriveşte plecarea noastră din Oradea la o oră matinală a zilei de 1 decembrie. La sediul Consulatului românesc din Slatina, întâmpinaţi cu o ceaşcă de cafea, alături de domnul consul, îl salutăm pe prietenul Oradiei şi al Bihorului, dr. Ion Botoş (şi pe Elena, soţia lui), care, în acest cadru, îl cinstim cu o diplomă de patriot român, pe care o merită pentru tot ce face în folosul neamului românesc prin proiectele desfăşurate. Suntem informaţi cu programul zilei, dar şi cu modificările care au apărut. Pornim împreună ziua de cinstire a patriei mamă, deplasându-ne împreună către satul Plăiuţ.
Şcoala sufletelor elevilor încă români
La patruzeci de kilometri în tâmpla Carpaţilor păduroşi, micuţa şcoală de învăţîmânt mediu numără aproximativ acelaşi număr de elevi kilometrilor parcurşi de noi de la consulat. Suntem întâmpinaţi de copii-elevi (toţi îmbrăcaţi în costumul popular românesc, zestrea fiecărei familii, purtată cu mare nelcoşag la fiecare ocazie festivă, doar este Ziua Ţării!), cu ştergarul ţărănesc al strămoşilor, purtând colacul tradiţional şi sarea presărată deasupra. Profesorul Nuţu Dan, fostul director al Şcolii Plăiuţ, ne întâmpină, alături de corpul profesoral, apoi, pe scenă, se recită poezii şi cântece patriotice dedicate sărbătorii, emoţionându-ne cu fiecare moment prezentat. În finalul programului elevilor, vocea doamnei Maria Matei din Sânmartin, interpretând colindul celor trei păstori, cuprinde pe toţi cei prezenţi în fiorul fiinţei neamului nostru, apropiindu-ne sărbătorilor Crăciunului mult aşteptate.
La Slatina, lângă statuia voievodului Ştefan cel Mare
Din teritoriul Maramureşului voievodal, toţi reprezentanţii etniei româneşti, se apropie la fiecare sărbătoare de acest bust al domnitorului Ştefan, situat la prima intersecţie de drumuri din comuna Slatina, venind dinspre frontiera cu România. Prezenţa şi coordonarea sărbătoririi evenimentelor româneşti prin implicarea consulului şi consulatului românesc, arată girul de autoritate şi grija Ţării mamă pentru cei care, prin bunicii lor, au votat la Marea Unire de la Alba Iulia făurirea României Mari, lăsaţi apoi prin negocieri neâmplinite în afara graniţelor României. Astăzi, aduc cinstire prin florile şi jerbele lor, depuse la picioarele voievodului Ştefan, patriei mame, pe care o iubesc şi o poartă ca poruncă strămoşască în neuitarea sufletului lor. Consulul Pârvu, insistă, în finalul manifestării de aici, să colindăm cu vocile reunite ale tuturor celor prezenţi, îndemnaţi de doamna Maria.
Mihai Dan, eroul satului Apşa de Mijloc, semnatar la Alba Iulia în 1918
Colina dealului bisericii de lemn din Apşa de Mijloc, înălţată în 1486, este urcată molcom, în paşi de toamnă târzie. Biserica, nou împodobită cu un cojoc de şiţă, adusă tocmai de la Cernăuţi, salvată de la degradare în acest mod de starostele satului, doamna Ileana Şovac, cu bani adunaţi de la credincioşi, completaţi şi de la primărie, străjuieşte veşnicia întregului sat: şapte mii de apşeni, care, în timp, au dăruit patriei mame academicieni, miniştri, dascăli şi intelectuali, oameni de omenie! Toţi români. Mormântul eroului satului Mihai Dan este împodobit cu flori, cu steagurile României aduse de la Oradea, confecţionate special de doamna Iuliana Chelu şi fiica ei, Alexandrina. Concluziile sărbătoririi Zilei Naţionale a României, în anul 2025, le reunim cu dragostea de Țară a elevilor şi dascălilor Liceului „Vasile Marina“ din Apşa de Mijloc, şcoală românească reprezentativă a învăţământului românesc din Maramureşul istoric din dreapta Tisei, din Ucraina. Cu mulţumiri, pentru Cornelia şi Ion Roşie, doamnei Maria Matei, fotografului profesionist Gheorghe Petrila, Marinela şi Tiberiu Moraru, membrii delegaţiei orădene, gazdelor Ion şi Elena Botoş, Nuţu şi Ileana Stan, starostelui (primarului) Ileana Şovac din Apşa de Mijloc, Excelenţei Sale, domnului consul Graţian Pârvu, căruia îi rămânem datori cu o diplomă.
Pentru noi, aceasta a fost emoţia şi trăirea Zilei Ţării Româneşti în satele româneşti ale Maramureşului istoric din Ucraina, cu românii noştri care păstrează tradiţiile, identitatea şi cultura neamului nostru.
Tiberiu Moraru



Comentarii
Nu există nici un comentariu.