Campionatul Național pe distanță lungă AROBS X-Man România, singurul concurs pe distanța Ironman din țară, a avut loc sâmbătă, 2 iulie, la Oradea.

Povestea frumoasă a triatlonului românesc, un sport în care participanții depun o muncă titanică, a continuat și în acest an. AROBS X-Man România, sprijinit de Visit Oradea, a adunat la start peste 300 de particianți, care au pedalat, au înotat și au alergat încontinuu, timp de 16 ore. Dintre cei 300 de participanți înscriși, doar 10% au fost din Oradea, majoritatea fiind din țară, dar și din străinătate.

Astfel, la masculin, la proba de distanță lungă (3.800 de metri înot, 180 kilometri ciclism și 42,2 km alergare), locul I a fost adjudecat de bucureșteanul Răzvan Ene, cu 9 ore, 44 minute și 54 de secunde. Pe locul II s-a clasat Vladislav Munteanu, din Republica Moldova, cu 9:52:27, iar pe locul III Mihai Alexandru Cenger, din Mureș, care a încheiat proba în 10 ore, 18 minute și 42 de secunde.

Proba de Full Ironman la feminin a fost câștigată de Eva Gebnar, din Ungaria, care a ajuns la finish după 12 ore, 18 minute și 50 de secunde. Aceasta a fost urmată de Annamaria Bako din Oradea, cu un timp de 12.32:33, iar pe locul III s-a clasat Iulia Florea (Unstoppable Sport Club București), cu 12 ore, 53 de minute și 20 de secunde. Locul IV la fete a fost ocupat tot de o orădeancă: Nicolette Ionescu (Xterra Sport Bihor), cu 13 ore, 29 de minute și 03 secunde.

Proba Half Ironman (1.900 m înot, 93 km ciclism și 21,6 km alergare) a fost câștigată, la feminin, de Agnes Tuzson, din Târgu Mureș, care a obţinut un timp de 5 ore, 35 de minute și 49 de secunde. Pe locul II s-a clasat Bálint Reká (Târgu Mureș), cu 5:44:47, iar pe locul III, s-a clasat Koter Adél (Harghita).

Campion Half Ironman la masculin este David Hankó (Ungaria), vicecampion este moldoveanul Andrei Vrabii, iar pe locul III s-a clasat Ion Alex (București).

Competiția a avut și anul acesta, două trasee de lungimi diferite: distanța Full Ironman: 3.800 m înot, 180 km ciclism, 42,2 km alergare și distanța Half Ironman: 1.900 m înot, 93 km ciclism, 21,6 km alergare. Traseele au fost parcurse atât individual, cât și în echipe. Dificultatea concursului de anduranță nu a fost dată doar de distanțele diferitelor etape, ci și de faptul că ele au fost parcurse consecutiv, fără oprire, solicitând sportivii la maximum, atât din punct de vedere fizic, cât și mental.