Pentru prima dată în ultimii ani, Preţurile de pe piaţa imobiliară au început să scadă
Preţurile la imobilele de locuit din judeţul Bihor au crescut în ultimii ani, la fel ca cele din Cluj-Napoca, Timişoara, Reşiţa sau Arad. Imediat după aderarea ţării noastre la UE, orădenii s-au grăbit să se alinieze normelor europene, pretinzând pentru un apartament sume aberante, de cele mai multe ori, nejustificate. Nici agenţii imobiliari nu s-au lăsat mai prejos, comisioanele crescând şi ele preţul unui imobil. Valul de noi cartiere care se contruiesc în Oradea şi în Zona Metropolitană şi-a spus însă cuvântul, achiziţionarea unui apartament sau a unei case nou construită reprezentând o alternativă la blocurile vechi de zeci de ani.
Experţii imobiliari din vestul ţării spun că piaţa dă înapoi şi din cauza sistemului bancar, mai exact din pricina înăspririi condiţiilor pe care o persoană trebuie să le îndeplinească pentru a opţine un credit imobiliar sau ipotecar. În aceste condiţii, în Oradea şi în alte municipii din vestul ţării, preţurile au scăzut cu 7 sau chiar 30%. În funcţie de zonă, de suprafaţă şi de finisaje sau modernizări, o garsonieră în Oradea se vinde în prezent la preţuri cuprinse între 25.000 şi 40.000 de euro, în timp ce un apartament cu o cameră trece de 50.000 de euro. Apartamentele cu două camere pornesc de la preţuri cuprinse între 37.000 - 40.000 de euro şi ajung să depăşească 80.000 de euro, în cazul în care sunt situate în zona centrală, sunt decomandate şi au diverse îmbunătăţiri. De asemenea, bihorenii care doresc să cumpere un apartament cu trei sau patru camere trebuie, în acest moment, să scoată din buzunar până la 100.000 de euro. Deşi preţurile sunt în continuare enorme pentru un om obişnuit, primele schimbări au început deja să apară, vânzătorii care nu doresc să rămână cu imobilele "pe cap" preferând să le comercializeze la valori mai mici decât cele solicitate iniţial. În Oradea, la fel ca în celelalte municipii din ţară, există zone considerate rezidenţiale graţie construcţiilor realizate aici în ultimii ani. Spre exemplu, la ieşirea din Oradea înspre Sânmartin sau Sântandrei, în cartierul Grigorescu, zona Oncea, Episcopia, Paleu sau Oşorhei, achiziţionarea unui imobil în cursul anului trecut nu era la îndemâna oricui. În ultimele luni însă, o casă în roşu în zonele menţionate poate fi achiziţionată şi cu 50.000 - 55.000 de euro. Proiectele dezvoltate de mai mulţi investitori au contribuit de asemenea la scăderea preţurilor, cumpărătorii preferând o locuinţă nouă şi chiar mai ieftină unui apartament dintr-un bloc construit pe vremea comunismului. Orădenii au găsit însă şi o altă soluţie: satele din Ungaria aflate în apropierea graniţei. Cum o locuinţă în Artand sau Hajduszoboszlo costă pe jumătate sau chiar mai puţin decât în ţara noastră, în ultimii ani din ce în ce mai mulţi orădeni s-au mutat în ţara vecină şi fac naveta, trecând zilnic frontiera. În aceste condiţii, agenţiile imobiliare şi vânzătorii au rămas fără prea multe soluţii, iar schimbarea se poate observa prin simpla studiere a anunţurilor de la mica publicitate.
Spre deosebire de ultimii ani, vânzarea unui apartament durează acum luni întregi sau chiar ani, existând în Oradea agenţii imobiliare care pot număra pe degetele de la o mână tranzacţiile încheiate în 2008. Fenomenul este prezent în toată ţara, piaţa imobiliară stagnând inclusiv în Capitală, iar potrivit specialiştilor din domeniu, preţurile vor continua să scadă, cel puţin până la nivelul celor din 2007.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.