O seară minunată de muzică, la Biserica Sf. Ladislau
Zilele trecute, la Biserica Sf. Ladislau din Oradea, a avut loc un minunat recital de muzică pentru vioară şi orgă din repertoriul preclasic, clasic şi romantic. Interpreţi au fost: Lucian Maliţa, la vioară, şi Ciprian Frunză, la orgă. Publicul, prezent în număr mare la eveniment, a apreciat la superlativ evoluţia artiştilor.
În deschidere, a avut loc o prezentare a fiecărui artist, a pregătirii sale profesionale şi artistice, cât şi a pieselor din repertoriul concertistic, realizată de preotul prelat al Bisericii Sf. Ladislau, Lorincz Otto. Interpretarea de excepţie a celor doi, a repertoriului foarte bine ales, din creaţiile compozitorilor Mozart, Bach, Schubert, Haydn, Ceaikovski, Chopin, Ober, Pergolesi, Dvorak, Mascagni etc., a unor bijuterii muzicale, au făcut ca publicul să aibă o seară de excepţie. Prin virtuozitatea şi acurateţea interpretării, Lucian Maliţa, la vioară, a încântat publicul larg, alături de Ciprian Frunză, la orgă, cei doi artişti reuşind să fie într-un acord muzical deosebit. Aplauzele binemeritate i-au determinat să dea şi un bis prin piesa "Balada" a lui Ciprian Porumbescu.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.