La praznicul Naşterii Domnului, sute de credincioşi s-au recules în biserici
De Crăciun, lăcaşurile de cult de pretutindeni s-au umplut de credincioşi, mai mult decât se întâmplă de obicei în alte sărbători sau zile de duminică. Cei mici, şi nu numai, care au renunţat la câteva ore de somn în plus pentru a veni la Sfânta Biserică au fost răsplătiţi de bătrânul Moş cu pachete cu dulciuri, dar şi cu alte surprize.
S-a întâmplat la Biserica cu hramul "Sfântul Apostol Andrei", situată în Oradea pe strada cu acelaşi nume, la Mănăstirea "Buna Vestire", din cartierul Episcopia Bihor, dar şi în alte lăcaşuri de cult din Oradea şi judeţ. "La ceas de praznic, creştinul uită de toate grijile, de toate răutăţile şi de toate supărările şi se împacă cu semenii, cu lumea, cu propria conştiinţă", spune PS Sa Sofronie, episcopul ortodox al Oradiei. Într-adevăr, în această perioadă, fiecare se bucură şi împărtăşeşte bucurie. Este fericit şi transmite fericire. Această fericire ne-a transmis-o şi grupul de colindători de la Mănăstirea "Buna Vestire", din cartierul Episcopia Bihor. La invitaţia Maicii Stareţe Stavrofora Pavelida, aceştia vin aici, an de an, de Crăciun, pentru a prezenta sceneta Naşterii Domnului, îmbrăcaţi în costume specifice acelor vremi, dar şi pentru a aduce minunatele colinde româneşti. Din păcate, la oraş, tot mai puţini copii se încumetă să bată la uşi pentru a fi primiţi cu colinda, aşa că gestul celor care încă nu au renunţat la această veche tradiţie, fie la sat, fie la oraş, este de lăudat...
Să nu uităm, spune reprezentantul Comunităţii Penticostale din Oradea, Crăciunul este o aducere aminte, dar şi o zi în care, stând în faţa conştiinţei noastre, ne putem întreba: L-am acceptat sau L-am respins pe Isus? Iar de răspunsul nostru la această întrebare depinde veşnicia noastră.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.