Frauda de la Bacalaureat a ajuns la Parchet
Reprezentanţii ISJ Bihor au depus la Parchetul de pe lângă Judecătoria Oradea o plângere împotriva Liceului particular Georgiana, după ce conducerea instituţiei a permis mai multor elevi să intre în examenul de bacalaureat deşi nu aveau studiile finalizate.
Inspectorul general al ISJ Bihor, Ioan Şereş, a înaintat plângerea în care acuză conducerea Liceului particular Georgiana de fraudare a examenului de Bacalaureat Parchetului de pe lângă Judecătoria Oradea în urma unei anchete interne. Potrivit reclamaţiei, conducerea instituţiei de învăţământ mai sus menţionată este acuzată că a permis unor elevi care nu şi-au finalizat studiile să susţină examenul de Bacalaureat. "În urma verificărilor efectuate de noi, am constatat că mai mulţi elevi care nu aveau încheiată situaţia şcolară pe foaia matricolă au intrat în examen. Astfel, noi am anunţat Agenţia Română pentru Asigurarea Calităţii în Învăţământul Preuniversitar şi Parchetul, ei urmând să decidă dacă este vorba de neglijenţă sau fraudă", a afirmat Ioan Şereş. Până în prezent, există un singur caz verificat, cel al unui elev care a repetat clasa a XI-a şi nu a finalizat clasa a XII-a, dar, conform sesizării înaintate de conducerea ISJ Bihor în aceeaşi situaţie şi anume cu studiile nefinalizate, dar cu Bacalaureatul susţinut se află mai mulţi elevi de la Liceul particular Georgiana, elevii în cauză fiind eliminaţi din examen.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.