Ziua Recunoştinţei, celebrată la Ţeţchea
Locuitorii comunei Ţeţchea au îmbrăcat, ieri, straie de sărbătoare, la cea de-a IV-a ediţie a Zilei Recunoştinţei, prilej cu care au adus mulţumire lui Dumnezeu pentru anul care a trecut şi pentru recoltele toamnei.
Manifestările de pe platoul din faţa Primăriei Ţeţchea au început cu slujba de mulţumire, oficiată de un sobor de preoţi, urmată apoi de discursul primarului comunei, Florin Chirilă Bujor, care, înainte de toate, a ţinut să-şi exprime recunoştinţa faţă de divinitate pentru recolta din acest an şi să mulţumească oficialităţilor invitate. Printre oaspeţi s-a aflat şi David Bishop, reprezentantul Bisericii Baptiste din Anglia, care a ţinut să menţioneze că Ziua Recunoştinţei este un prilej de a-l omagia pe Dumnezeu şi de a-i mulţumi pentru familie şi recolta din acest an. S-a trecut apoi la premierea celor mai buni agricultori ai comunei, care au fost aleşi de către Consiliul Local Ţeţchea, pe baza rezultatelor bune obţinute în agricultură şi a propunerilor venite din partea cetăţenilor. Astfel, au fost premiaţi Ludovic Gal, din Telechiu, Nicolae Jurcuţ, din Subpiatră, Crăciun Popoviciu, din Hotar, şi Gavril Lasca, din Ţeţchea. Pentru munca depusă în folosul comunităţii, trei cetăţeni ai comunei au primit "premii de recunoştinţă": Ioana Scorţea, Florin Cazan şi Ioana Urs. "Chiar dacă sună 'americăneşte', această zi o dedicăm Lui Dumnezeu, iar premiile acordate sunt un gest de recunoştinţă pentru activităţile localnicilor", ne-a declarat Bujor Chirilă, primarul comunei Ţeţchea. După premieri au urmat spectacole susţinute de copiii de la Grădiniţa Elim din satul Hotar şi de cei de la Şcoala din Telechiu. Tonul la distracţie a fost dat de către primar, care i-a invitat pe cei mici şi pe cei mari deopotrivă să urmărească grupul de dans modern "Metaphoric" din Aleşd.
Finalul a fost marcat de spectacolul susţinut de Ansamblul Folcloric "Crişana", iar cei peste 500 de spectatori s-au declarat mulţumiţi de manifestarea din acest an.
Comentarii
Nu există nici un comentariu.