Începând din anul 1994, odată cu desfăşurarea Congresului Naţional de Medicină Veterinară, ziua de 15 mai a fost aleasă ca Ziua Naţională a Medicului Veterinar. Această dată a fost aleasă deoarece de 15 mai sunt legate o serie de evenimente foarte importante pentru medicina veterinară românească.

Concret, în anul 1861, în data de 15 mai a fost înfiinţată prima şcoală de medicină veterinară din ţară, printr-un decret semnat de Domnitorul Alexandru Ioan Cuza. Aceasta a funcţionat în cadrul Şcolii de Medicină şi Farmacie înfiinţată şi condusă de Carol Davila. Tot pe 15 mai, însă în 1871, a fost înfiinţată Societatea de Medicină Veterinară, care a fost desfiinţată ulterior şi reînfiinţată în 15 mai 1971, denumindu-se Asociaţia Medicilor Veterinari din România. Un alt eveniment important pentru medicina veterinară românească a avut loc în 15 mai 1991, când au fost înfiinţate Direcţiile Sanitare Veterinare Judeţene, prin aceasta serviciile veterinare desprinzându-se de sub tutela Direcţiilor Agricole. Toate aceste evenimente au avut o importanţă deosebită pentru medicina veterinară românească.
În judeţul nostru, Direcţia Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Bihor, în colaborare cu Asociaţia Medicilor Veterinari - Filiala Bihor şi Colegiul Medicilor Veterinari Bihor, marchează această zi aniversară prin organizarea, astăzi, 13 mai 2010, a unei întâlniri profesionale cu medicii veterinari din judeţ, întâlnire la care vor fi dezbătute problematici actuale cu care se confruntă serviciile veterinare.