Recoltarea sfeclei de zahăr a început mult mai târziu, comparativ cu anul trecut, din cauza condiţiilor improprii generate de secetă, fapt care a îngreunat dislocarea din sol a sfeclei, fără a se produce pierderi de recoltă. În asemenea condiţii speciale, s-a început mai târziu, la Fabrica de zahăr din Oradea, campania de prelucrare a sfeclei de zahăr.

Anul acesta, în data de 8 octombrie, la S.C. Zahărul SA Oradea, a început producerea primelor cantităţi de zahăr, prin prelucrarea sfeclei de zahăr din noua recoltă. "Şi în această toamnă, aici, la Oradea, se preia sfecla de zahăr din Bihor şi din judeţele Arad şi Satu Mare. Până acum s-a reuşit prelucrarea unei cantităţi de aproximativ 21.000 de tone de sfeclă de zahăr, iar producţia totală este estimată în jurul a 180.000 de tone", ne-a spus dl ing. Corneliu Pentilescu - director general al S.C. Zahărul Oradea.
În ceea ce priveşte asigurarea necesarului de agent termic pentru derularea procesului tehnologic de prelucrare a sfeclei de zahăr, raporturile contractuale cu furnizorul (S.C. Electrocentrale Oradea) se înscriu în normalitate, astfel că, în opinia domnului Corneliu Pentilescu, nu vor fi probleme. Campania de prelucrare (procesare) a sfeclei de zahăr din acest an urmează a se finaliza în jurul datei de 15 decembrie.
În altă ordine de idei, s-a definitivat şi comunicat cota de producţie de zahăr alb din sfecla de zahăr alocată României în anul de comercializare 2009-2010. Anul de comercializare pe piaţa zahărului începe la 1 octombrie şi se încheie la 30 septembrie anul următor.
Cota de producţie de zahăr alb din sfeclă de zahăr alocată României este de 104.688,8 tone. Această cotă a fost împărţită la patru societăţi producătoare pentru anul de comercializare 1 octombrie 2009 - 30 septembrie 2010. "S.C. Zahărul Oradea S.A. a primit din cota naţională echivalentul a 27,37%, însemnând 28.651,4 tone, ceea ce ne situează pe locul al doilea pe ţară. Considerăm că putem realiza, din materia primă indigenă, această cantitate de zahăr", a concluzionat dl ing. Florin Bisorca - director agricol la S.C. Zahărul Oradea.
În anul de comercializare 2009/2010, S.C. Zahărul Oradea va mai produce, ni s-a spus, şi aproximativ 50.000 de tone de zahăr obţinut prin rafinarea zahărului brut, însă, din acest an, cantitatea de zahăr produsă prin rafinarea zahărului brut nu mai este inclusă în cota de producţie.