Parlamentul European a adoptat o rezoluţie privind securitatea produselor, o atenţie sporită fiind acordată jucăriilor. Rezoluţia prevede, în primul rând, impunerea unor sancţiuni efective pentru neconformitate.
 

Etichete de Securitate pentru produse
Camera Parlamentului European a solicitat Comisiei Europene şi Statelor Membre să se asigure că Marca CE reprezintă o garanţie a conformităţii cu cerinţele de securitate şi să clarifice procedura privind interzicerea importului în cazul în care nu sunt îndeplinite aceste cerinţe. Comisia EuropeanĂ ar vrea să consolideze astfel încrederea în marca "CE" prin care fabricantul îşi ia angajamentul că jucăriile respectă normele de securitate europene. Marcajul CE a fost subiectul unor precizări suplimentare, datorită faptului că este aplicat atât pe produse provenind din spaţiul Uniunii Europene, cât şi din afara acestuia, consumatorii interpretându-l, adesea, ca fiind o marcă a Uniunii Europene, ceea ce duce la crearea unei confuzii. Totodată, complementar Mărcii CE, s-a cerut urgentarea creării unei Etichete de Securitate a produselor, astfel încât consumatorii să poată face o alegere informată.
 

Aproape jumătate din produsele nesigure provin din China
Valoarea totală a produselor contrafăcute de pe piaţa românească s-a cifrat, în 2006, la aproape 800 milioane euro, majoritatea produselor contrafăcute provenind din China şi restul Asiei. De asemenea, potrivit datelor statistice, anul trecut, 48% din produsele detectate ca nesigure au provenit din China, iar 17% au fost declarate de origine neidentificată. Membrii Parlamentului European au solicitat Statelor Membre să asigure o aplicare strictă a legislaţiei, în particular aplicarea legislaţiei privind securitatea jucăriilor, şi să depună eforturi pentru îmbunătăţirea activităţii de supraveghere a pieţei, acţiuni pe care Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC) le-a pus deja în aplicare, cunoscute fiind cazurile produselor chinezeşti periculoase care au fost retrase de pe piaţă.
 

Verificări atente în punctele vamale
Din dorinţa explicită ca piaţa românească să ofere produse sigure şi anticipând direcţiile trasate de Uniunea Europeană, ANPC a demarat un amplu proiect care vizează monitorizarea pătrunderii în ţară a produselor de import, atât din China, cât şi din alte state din afara Uniunii. Aşadar, în România, produsele care vor pătrunde pe piaţă vor fi monitorizate prin acţiuni comune ale Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC) şi Autorităţii Naţionale a Vămilor (ANV). Protocolul ce urmează să fie încheiat între cele două autorităţi presupune colaborarea în scopul prevenirii importului şi/sau introducerii pe piaţă a unor produse care ar putea să prejudicieze viaţa, sănătatea şi securitatea consumatorilor ori interesele economice ale acestora. În acest sens, ANPC şi ANV îşi vor oferi reciproc consultanţă de specialitate, sprijin logistic şi material. O atenţie deosebită se va acorda punctelor vamale situate pe graniţele de nord şi est, precum şi punctelor vamale specializate pentru importul, respectiv tranzitul unor produse specifice.