Sâmbătă - 4 iulie, are loc, la nivel naţional, o nouă campanie de colectare a deşeurilor de echipamente electrice şi electronice (DEEE) de la populaţie, acţiune denumită "Marea Debarasare". Pentru bihoreni, Marea Debarasare se desfăşoară în oraşele cu peste 20.000 de locuitori: Oradea (inclusiv Zona Metropolitană), Salonta şi Marghita.

În ceea ce îi priveşte pe orădeni, programul de colectare a aparatelor electrice şi electronice uzate este stabilit de municipalitate între orele 8.00-19.00. În acest interval orar se pot depozita aceste deşeuri la punctele fixe de colectare: Cartierul Rogerius (zona Spitalului Clinic Municipal "Dr. Gavril Curteanu", respectiv str. Sovata - podul de pontoane); Cartierul Ioşia - str. Oneştilor, intersecţie cu str. Al. Xenopol; Cartierul Nufărul - zona ultimei staţii de tramvai; Calea Clujului - zona Spitalului Clinic de Obstetrică-Ginecologie Oradea. Pentru cantităţi mai mari de astfel de deşeuri, cetăţenii sau firmele pot contactat Compania Bene Internaţional Oradea (telefon 0259/406.276) care asigură transportul gratuit a acestor aparate electrice şi electronice uzate.
Pentru Zona Metropolitană, conform precizărilor Agenţiei pentru Protecţia Mediului Bihor, există două puncte fixe de colectare - la Borş şi la Sântandrei, iar în celelalte localităţi colectarea deşeurilor se face direct de la cetăţeni, de către operatorul de salubritate. La Salonta şi Valea lui Mihai, primăriile au stabilit un program de colectare a DEEE cu operatorii de salubritate.
Marea Debarasare a fost iniţiată şi pusă în practică, la nivel naţional, de Ministerul Mediului, împreună cu organizaţiile colective Environ, Ecotic, Recolamp şi administraţiile publice locale, cu implicarea Agenţiilor judeţene pentru protecţia mediului.
Despre rezultatele din acest an, la cele tre ediţii ale Marii Debarasări (14 martie, 2 mai şi 6 iunie), judeţul Bihor şi municipiul Oradea s-au situat pe primele două locuri la nivel naţional.