* Ministerul Finanţelor Publice (MFP) a stabilit că, alături de alte declaraţii, şi Declaraţia privind veniturile realizate (formular 200) poate fi depusă şi pe Internet, ca metodă alternativă.
* Ordinul MFP nr. 847/2009 a fost publicat în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 298, joi, 7 mai.

Noua reglementare a fost inclusă în Ordinul MFP nr. 847/2009 pentru modificarea şi completarea Ordinului ministrului Economiei şi Finanţelor nr. 858/2008 privind depunerea declaraţiilor fiscale prin mijloace electronice de transmitere la distanţă. Ordinul MFP nr. 847/2009 a fost publicat joi, în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 298. Declaraţia 200 se completează de către contribuabilii persoane fizice care obţin venituri din: activităţi independente (activităţi comerciale, profesii libere, drepturi de proprietate intelectuală), din cedarea folosinţei bunurilor (închirieri, arendă), din activităţi agricole, din operaţiuni cu valută la termen şi din transferul titlurilor de valoare (acţiuni). Declaraţia se completează în două exemplare, din care unul rămâne la contribuabil, şi se depune anual, până la data de 15 mai.
Potrivit Ordinului ministrului Economiei şi Finanţelor nr. 858/2008, metoda de depunere a declaraţiilor fiscale prin mijloace electronice de transmitere la distanţă se poate utiliza, ca metodă alternativă de declarare, de către toţi plătitorii de impozite, taxe şi contribuţii care deţin certificate digitale, şi pentru următoarele formulare: Declaraţia privind obligaţiile de plată la bugetul de stat; Declaraţia privind obligaţiile de plată la bugetele asigurărilor sociale şi fondurilor speciale; Declaraţia privind accizele; Declaraţia rectificativă; Declaraţia privind impozitul pe profit; Decontul de taxă pe valoarea adăugată; Decontul special de taxă pe valoarea adăugată; Decontul privind accizele; Decontul privind impozitul la ţiţeiul din producţia internă.
Ordinul MFP nr. 847/2009 vine pe fondul deciziei Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală, de la sfârşitul lunii martie, de renunţare la sistemul de trimitere/primire a declaraţiilor de venit prin poştă. Pe lângă metoda online, contribuabilii pot depune declaraţia de venit (formularul 200) în mod direct, la administraţia financiară de care aparţin, sau prin poştă, cu scrisoare recomandată, însă pe cheltuiala acestora.