Comerţul exterior a crescut cu 21,3% în 2006
Comerţul exterior cu mărfuri s-a cifrat, la finele anului trecut la 60.521 milioane euro, ceea ce înseamnă o creştere cu 21,3 procente, faţă de perioada corespunzătoare a anului 2005.
Statul român a exportat de circa 23.844,2 milioane euro, înregistrând o creştere de 16,7 %, iar la import s-au încasat 36.676,8 milioane euro, în creştere cu 24,5%. Evoluţia exportului a înregistrat performanţe calitative, manifestate printr-o creştere mai accelerată a exportului de produse provenite din industriile de medie şi înaltă tehnologie, cu complexitate şi valoare adăugată mai mare, precum şi prin reducerea sensibilă a ponderii exportului de produse cu grad scăzut de prelucrare.
În ceea ce priveşte importul pe principalele destinaţii economice, s-au evidenţiat importurile privind aprovizionarea industriei, care, deşi deţin ponderea predominantă în totalul importului, au o tendinţă de scădere pe componenta de produse intermediare.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.