CEC rămâne în proprietatea statului încă patru ani
Casa de Economii şi Consemnaţiuni (CEC) va rămâne în proprietatea statului cel puţin încă patru ani, o decizie privind reluarea procesului de privatizare şi metoda de vânzare a acţiunilor urmând să fie luată după 2011, cu doi ani peste termenul avansat de Guvern şi conducerea băncii.
Privatizarea CEC va fi decisă după derularea unui program de restructurare a băncii, pentru recâştigarea poziţiei avute pe piaţa românească, conform unui document al Ministerului Economiei şi Finanţelor transmis la Guvern, săptămâna trecută. "Ministerul Economiei şi Finanţelor, împreună cu conducerea CEC, urmăreşte minimizarea efectelor nefavorabile ale procesului de restructurare, având în vedere totodată eficientizarea instituţiei. Precizăm că decizia privind reluarea procesului de privatizare, precum şi metoda de privatizare urmează a fi stabilită după 2011", se arată în documentul semnat de ministrul Economiei şi Finanţelor, Varujan Vosganian. Preşedintele CEC, Radu Gheţea, a declarat, în luna mai, că oricare ar fi decizia autorităţilor - privatizarea cu un investitor strategic, respectiv Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare (BERD) ori International Finance Corporation (IFC), ca în cazul BCR, sau pe piaţa de capital -, aceasta nu va putea fi realizată mai devreme de sfârşitul anului 2009, odată cu finalizarea primei etape de dezvoltare a CEC.
Gheţea a mai spus că oricare dintre cele două variante s-ar putea finaliza cu succes, după 2009. La rândul său, Varujan Vosganian a afirmat că instituţia financiară nu va fi privatizată în viitorul apropiat, ci se va trece la un proces de dezvoltare, cu un management de calitate, precizând că menţinerea băncii în portofoliul statului nu înseamnă o reticenţă faţă de privatizare, întrucât România a privatizat peste 90% din sistemul bancar.
Procesul de privatizare a CEC a fost oprit în luna decembrie a anului trecut, după ce statul a primit o singură ofertă, de la National Bank of Greece, considerată prea redusă. Banca elenă a oferit 560 de milioane de euro pentru preluarea CEC.
La sfârşitul anului 2006, Guvernul a majorat cu circa 150 milioane de euro capitalul social al CEC şi a arătat că banca va fi restructurată, fără să fie privatizată mai devreme de doi ani.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.