Arderea miriştilor, sub "instinctorul" restricţionărilor
Mesajul lansat de conducerea APM Bihor este categoric: "Nu se va da acceptul pentru incendierea terenurilor în scopul eliberării acestora de resturi vegetale rezultate în urma recoltării. Arderea miriştilor este strict interzisă dacă nu se impune ca o măsură de carantină fitosanitară, pentru prevenirea răspândirii unor boli sau dăunători specifici. O asemenea prevedere legală nu poate fi ignorată".
Conform OUG nr. 195/2005, privind protecţia mediului, cu completările şi modificările ulterioare, miriştile, stuful, stufărişul sau vegetaţia ierboasă nu pot fi arse fără acceptul autorităţii de mediu şi fără informarea prealabilă a seviciilor publice comunitare pentru situaţii de urgenţă.
Şi pentru a nu mai exista dubii asupra documentelor necesare în vederea incendierii miriştilor, s-au prezentat, în cadrul conferinţei de presă, căile legale pe care trebuie să le respecte persoana fizică sau juridică, în cazul arderii miriştilor. Concret, pentru solicitarea acceptului de ardere a miriştilor sau a vegetaţiei uscate, se vor depune, la sediul APM Bihor, următoarele documente: avizul Unităţii Fitosanitare Bihor prin care să se specifice explicit că se impune incendierea, ca măsură de carantină fitosanitară; adresa de notificare către Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă "Crişana"; adresă de notificare către Comisariatul Judeţean Bihir al Gărzii Naţionale de Mediu; adresă de notificare către primăria pe raza căreia se află terenul de pe care urmează să se ardă miriştea/vegetaţia uscată.
Cei care nu respectă prevederile legale sunt pasibili de amenzi de la 3000 la 6000 lei (RON) - persoane fizice, şi dela 25 000 la 50 000 lei (RON - persoane juridice.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.