Noi proiecte selectate din judeţul nostru

Agenţia de Plăţi pentru Dezvoltare Rurală şi Pescuit (APDRP) a efectuat a doua rundă de selectare a proiectelor depuse de solicitanţi, în sesiunea din luna aprilie a.c., proiecte pentru accesarea de fonduri europene nerambursabile pentru trei măsuri operaţionale din cadrul Programului Naţional de Dezvoltare Rurală (PNDR).
Ceea ce ne interesează ( şi sunt veşti bune!), printre proiectele selectate se află şi 13 proiecte din Bihor. Dintre acestea, 12 sunt pentru Măsura 121 (Modernizarea exploataţiilor agricole) şi un proiect la Măsura 322 (Renovarea şi modernizarea satelor). "Valoarea publică toatlă a celor 12 proiecte de la Măsura 121 este de 4.975.559 de lei, iar valoarea totală eligibilă a proiectului de la Măsura 322 este de 9.368.805 lei. Pasul următor este semnarea, de către beneficiarii proiectelor respective, a contractului cu APDRP", a specificat dl. ing. Aurel Huniadi, şeful Serviciului Evaluare Cereri, Finanţare, din cadrul Oficiului Judeţean de Plăţi pentru Dezvoltare Rurală şi Pescuit Bihor.
Să reamintim că APDRP a selectat, dintre proiectele depuse de bihoreni în sesiunea din luna martie, alte 8 proiecte: 7 - la Măsura 121, unul - la Măsura 322. Valoarea eligibilă totală a celor 8 proiecte însumează 12.703.058 lei (RON). Aşadar, după două runde de selectare a proiectelor (cele depuse în luna martie şi luna aprilie), din Bihor au fost, până acum, selectate, şi se vor concretiza, 21 de proiecte. Vor urma noi etape de selectare a proiectelor, fiind vorba de proiectele depuse în sesiunile din luna mai, iunie, iulie...Rămâne de văzut unde se va situa judeţul nostru.