Îndosarierea electronică şi libertatea umană
La Cercul Militar din Oradea, a avut loc, recent, conferinţa cu tema "Îndosarierea electronică şi libertatea umană". Invitat a fost părintele Ioan Şişmanian de la Mănăstirea Petru Vodă, judeţul Neamţ. În cadrul conferinţei, au vorbit despre probleme tehnice legate de subiect: ing. dr. Alin Teuşdea şi ing. I. T. Mâcâială Marian. Evenimentul a fost organizat de ASTRADROM - filiala Bihor, şi s-a bucurat de prezenţa a peste 400 de persoane.
Asociaţia pentru păstrarea şi promovarea valorilor culturale şi naţionale ale poporului român - ASTRADROM, în colaborare cu Fundaţia creştină ortodoxă "Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil", a organizat, joi, la Centrul Militar Oradea, o conferinţă în care s-a dezbătut problema introducerii paşapoartelor cu cip biometric. În cadrul conferinţei, inginerul Mâcâială Marian a prezentat, din punct de vedere tehnologic, modul de funcţionare al citirii şi funcţionării aparaturii folosite în acest scop. La rândul său, fizicianul prof. univ. dr. Alin Teuşdea, specialist în electronică şi telecomunicaţii, a arătat posibilitatea falsificării şi virusării informaţiilor emise de aceste cipuri. Totodată, s-a mai discutat despre efectul pe care îl pot avea radiaţiile emise asupra individului, despre posibilele erori şi confuzii între persoane, ce pot aparea, precum şi controlul ce îl poate avea asupra persoanei. În cadrul conferinţei, s-a mai accentuat diferenţa dintre cipul electronic şi cel biometric. Ieroschimonahul Ioan Şişmanian a spus că acceptarea folosirii cipurilor biometrice în sistemul de evidenţă a documentelor personale (paşaport, buletin, permise auto etc.) afectează dreptul la identitate, la unicitate şi originalitate al fiecărei fiinţe umane, "însemnarea oamenilor ca pe vite este primul pas ale unor alte măsuri luate pentru controlul absolut al fiinţei umane, totul încadrându-se într-un plan de urmărire şi supraveghere la nivel naţional şi mondial, răpindu-li-se, astfel, oamenilor libertatea. Urmărirea oamenilor nu se face numai dintr-o nebunie a controlului, ci, mai ales, pe considerente financiare, omul devenind astfel un consumator programat de sus".
Cu prilejul conferinţei, s-a discutat şi despre existenţa numărului 666 în codul de bare, ceea ce clericilor prezenţi la conferinţă le-a trezit suspiciuni legate de unele asemănări cu pasaje profetice din Apocalipsă.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.