În jur de 200 de persoane, membri şi simpatizanţi ai Forumului Democrat German din Oradea (FDG), au participat, ieri, la cea de-a XVI -a ediţie a "Carnavalului cultural", eveniment care are loc în fiecare an cu câteva săptămâni înainte de Paşti.

"An de an organizăm acest carnaval, cu şase săptămâni înainte de Paşti. Este vorba de un program cultural-artistic, la care participă membrii şi simpatizanţii noştri, ţinuta fiind obligatorie", ne-a declarat Ioan Schwartz, preşedintele Forumului Democrat German din Oradea. Ediţia din acest an a evenimentului s-a desfăşurat ieri, în sala Partium, str. Primăriei nr. 27, iar programul a fost în aşa fel gândit pentru a acoperi toate gusturile. Prin urmare, numeroasa audienţă a avut parte atât de momente muzicale, din care nu au lipsit tradiţionalele cântece populare româneşti, cât şi de momente coregrafice, prezentate de echipa de dans a FDG Oradea, de trupa de dans senioare, cât şi de echipa de dans tineret "Curcubeu" a FDG Oradea. Una dintre surprizele pregătite de organizatori a fost concursul de măşti pentru copii, iar pentru cei mari, licitaţia de obiecte casnice. De altfel, în biletul de intrare al fiecărui participant au fost cuprinse, printre altele, un bilet de tombolă câştigător şi o gustare de vin. Aşadar, un program cultural variat, la reuşita căruia a contribuit foarte mult şi prezenţa membrilor Orchestrei Forumului Democrat German din Oradea.