Au primit cununa de lauri - Poeţi orădeni la turnirul poetic de la Efes
În perioada 24-28 septembrie 2012, la Kuşadasî, în apropierea cetăţii Efes, a avut loc turnirul poetic "Cununa de lauri de la Efes", organizat de Uniunea Scriitorilor din România. În competiţie au participat scriitori români din trei filiale ale USR: din Iaşi, Craiova şi Arad-Timişoara. "Selecţionata" Arad a avut în componenţă şi poeţii orădeni de la revista "Familia" - Ioan Moldovan şi Traian Ştef.
După trei runde de confruntări, s-au acordat premii pentru "poetul turnirului", pentru "popularitate" şi un premiu al celei mai bune echipe, prin cumularea voturilor. Adrian Popescu şi filiala USR Arad au câştigat premiile individual şi respectiv pe echipe ale turnirului poetic de la Efes, iar Lucian Vasiliu, premiul pentru "popularitate". În prima etapă a concursului au citit toţi cei 18 poeţi din competiţie, reprezentând cele trei filiale angajate: Craiova (câştigătoare a ediţiei precedente, la Olimp), Arad şi Iaşi. Juriul, condus de Gabriel Chifu, laureat la ediţia precedentă, a ales 11 poeţi care au concurat în semifinală, dintre ei alegându-se apoi cei patru finalişti şi echipa câştigătoare care va organiza competiţia anul viitor. Recitalul inaugural a durat două ore şi jumătate şi a fost de un nivel foarte bun, unanim apreciat de juriu, concurenţi şi public. După semifinală, patru poeţi au avut recitalurile decisive, urmate de decernarea premiilor: premiul pe echipe, premiul publicului şi trofeul (realizat de artistul Marcel Voinea) "Cununa de Lauri". De asemenea, în ultima zi, laureatul din 2011 a susţinut un recital poetic. În urma deliberărilor juriului, Adrian Popescu şi filiala USR Arad au câştigat premiile individual şi respectiv pe echipe ale turnirului poetic de la Efes. În finala de patru, au concurat, alături de Adrian Popescu şi Ioan Moldovan, Gheorghe Mocuţa şi Lucian Vasiliu. "Selecţionata" Arad a avut în componenţă şi poeţii orădeni de la revista "Familia" - Ioan Moldovan şi Traian Ştef. Realizarea acestui eveniment a fost posibilă prin generozitatea unor instituţii care s-au implicat decisiv în susţinerea sa: Primăria Sectorului 2 - Bucureşti, Primăria municipiului Iaşi, Consiliul judeţean Neamţ, Primăria Oradea, Primăria municipiului Craiova, Consiliul Judeţean Dolj şi Compania EL PRECO, Craiova.



Bârfe? 1. În Oradea NU EXISTĂ o filială a Uniunii Scriitorilor din România. 2. Din articol reiese că printre sponsori nu se regăsesc: redacţiile revistelor (bihorene) de cultură, muzeele, universitatea, biblioteca, organele locale ale Ministerului culturii... 3. Dar nici fundaţiile, nici organizaţiile patronale. 4. Este bine că - măcar post festum - se scrie despre eveniment. Dacă era anunţat din timp, îi însoţeam, pe poeţii bihoreni, cu un gând bun. 5. Atacul la persoană, invectivele, condamnarea celor cu alte convingeri politice..., nu dovedesc educaţie nici cultură.
Lasati ma baiatu in pace, lui ii tb liniste pt a-si crea marea "opera" de veleitar sadea!
Pe langa Andritoiu si Viorel Horj, Stef asta e un pigmeu poetic care nu valoreaza nici o juma de euro. Pacat de el, ca se chinuie baiatu. Un expirat!
Mai mare decat Pacalici in poezia bihoreana nu e nimeni, decat pacaliciu asta de Stef! Un ratat!
Asta nu e mocofanu ala care a facut o "manifestatie" pro Ungureanu sau Neamtu, aproape numai cu copii? Da ce, mai e si poet, impelitatul?
Daca un veleitar ca Traian Stef a ajuns sa ne reprezinte la un concurs de poezie e rau, rau de tot!!!!