Pregătită în cele mai mici detalii, YoshiCon", prima convenţie de anime din Oradea, s-a consumat sâmbătă, la Liceul Teoretic "Ady Endre" din Oradea, reunind o serie de concursuri, jocuri, prezentări de arte marţiale, prezentări culturale şi proiecţii, toate în spiritul anime/manga şi a culturii japoneze.

 

Yoshicon s-a dovedit a fi un eveniment colorat, cu o multitudine de programe pe toate gusturile, principalele atracţii ale evenimentului fiind concursurile cosplay, demonstraţiile de sport, prezentările cu tematică culturală japoneză, concursul karaoke şi popularul turnament de cărţi Yu-Gi-Oh. Un alt punct interesant din program a fost târgul de anime şi manga, care a reunit cărţi, tricouri, jucării, rochiţe în stil "lolita", aduse prin Livia Viziteu, reprezentantul unui ONG din Cluj. Concursul cosplay, de exemplu, a inclus mai multe categorii: craftmanship, cu accent pe modul de realizare a costumului, pe calitatea şi pe autenticitatea acestuia; performance, în cadrul căreia accentul nu s-a pus doar pe aspectul costumului, ci şi pe jocul concurentului. De asemenea, faţă de acestea, şi-a găsit loc şi categoria "lolita", respectiv categoria "kimono", pentru pasionaţii de îmbrăcăminte tradiţională. În plus, pe durata întregii zile, s-a desfăşurat un workshop pentru cei dornici să pătrundă tainele caligrafiei, ale tradiţionalului origami, dar şi să afle crearea unor figuri din hârtie. Pe lângă toate acestea, participanţii au avut la dispoziţie console, "Dance Dance Revolution", un joc celebru în Japonia, şi s-au putut întrece în câteva jocuri tradiţionale japoneze. Totodată, organizatorii au pregătit activităţi şi înainte de eveniment, sub forma unor competiţii on-line, cum ar fi: concursul de creare AMV (Anime Music Video) concursul fan fiction şi concursul de desen. Festivalul s-a încheiat cu un "After Party" pe cinste, cu un concert live al formaţiei orădene de rock "Cu plumb".

 

Organizatorii, departamentul anime/manga din cadrul Uniunii Studenţilor Maghiari din Judeţul Bihor (USMB), Anivár, în frunte cu Tamás-Péter József, preşedintele Anivár, s-au declarat mulţumiţi de reuşita acestui eveniment la Oradea.