Echipa de handbal masculin CSM Oradea a trecut cu bine primul hop important din returul Diviziei A. Handbaliştii pregătiţi de Sebastian Tudor au încheiat la egalitate, 28-28, derby-ul cu Minaur Baia Mare contând pentru etapa a 14-a. Remiza menţine orădenii pe primul loc în Seria B, cu 25 de puncte, două mai mult decât Minaur şi cinci faţă de Extrem Baia Mare şi Naţional Făgăraş, ultima având două meciuri mai puţin disputate.

Cu aproape 2.000 de fani alături, băimărenii au început meciul în trombă, ajungând să conducă şi cu şapte goluri avans în minutul 19 (13-6). Treptat, treptat orădenii şi-au revenit şi până la pauză au redus ecartul la doar trei "lungimi" (16-13).La reluare, oaspeţii au schimbat registrul tactic şi acest fapt a dat roade. S-au apărat cu un 4-2 agresiv care a incomodat vizibil gazdele şi au fost eficienţi şi pe contraatac, ajungând în ultimul minut să anuleze avantajul adversarilor (21-21, în minutul 43). S-a jucat de la egal la egal până la final, orădenii restabilind echilibrul la 28, având chiar şansa victoriei. În ultimele secunde, Macovei a pătruns pe semicerc, a fost faultat, fără, însă, ca arbitrii Stark şi Ştefan să dicteze cuvenita aruncare de la 7 metri! Chiar şi aşa. agalul constituie un rezultat foarte bun pentru echipa orădeană, care rămâne favorită la ocuparea unuia dintre primele două locuri calificante la barajul de promovare în Liga Naţională.

Minaur: Viman, Axinia - portari; Perţea 5, Lişiţa 5, Ferenţ 4, Buciuman 4, Bondar 4, Fotonea 2, Rogoz 2, Santeiu 2. Antrenor: Sorin Rădulescu. Director tehnic: Lascăr  Pană.

CSM Oradea: Leu, Bistrian - A. Farcaş 11, R. Farcaş 5, David 4, Avram 3, Macovei 3, Maxin 2. Antrenor: Sebastian Tudor.

Etapa viitoare, programată duminică, 26 februarie, CSM Oradea întâlneşte pe teren propriu CSM Sfântu Gheorghe, echipă surclasată ieri de Extrem Baia Mare, scor 51-29.