Azi, 8 octombrie
Calendar creștin ortodox: Sfânta Pelaghia
Calendar greco-catolic: Sf. cuv. Pelaghia
REMEMBER 08 OCTOMBRIE
451: A început conciliul de la Calcedon, care a marcat schisma ortodoxiei orientale față de restul bisericilor creștine.
1408: Alexandru cel Bun acordă privilegii comerciale negustorilor lioveni.
1434: Cea mai veche atestare scrisă a Curții domnești din Iași, datând din vremea lui Alexandru cel Bun.
1793: A murit John Hancock, politician american, semnatar al Declarației de Independență a Statelor Unite (n. 1737)
1878: Armata română victorioasă în Războiul de Independență, își face intrarea triumfală în București pe Podul Mogoșoaiei, care de atunci poartă numele de Calea Victoriei.
1914: A murit Dimitrie A. Sturdza-Miclăușanu, istoric și politician român (n. 1833)
1923: S-a născut Ion Voicu, violonist român (d. 1997)
1929: S-a născut Alexandru Andrițoiu, poet român (d. 1996)
1939: A murit George Mihail Zamfirescu, scriitor român (n. 1898)
1939: Al doilea război mondial: Germania anexează vestul Poloniei.
1947: S-a născut Monica Pillat, prozatoare și poetă română
1967: Liderul Che Guevara și oamenii lui au fost capturați în Bolivia.
1992: S-a deschis Centrul Cultural Român din Budapesta.
2008: A murit George Emil Palade, om de știință american de origine română, laureat al premiului Nobel pentru Medicină (1974) (n. 1912)
2009: Herta Müller, scriitoare și traducătoare germană originară din România, primește Premiul Nobel pentru Literatură.
2011: A murit Dennis Ritchie, unul din creatorii limbajului de programare C și al sistemului de operare UNIX (n. 1941)
PROGRAM FILME CINEMA PALACE
04/10/2019 - 10/10/2019
Abominable DUB 3D Avanpremiera AG
Sâmbătă – Duminică: orele 11:20; 13:10; 17:25
Ad Astra 2D AP12
Vineri: orele 12:55; 15:15
Vineri – Marți: orele 19:30; 21:45
Luni – Marți: orele 12:55; 15:15
Miercuri – Joi: orele 12:55; 15:10; 22:35
Angel Has Fallen 2D AP12
Vineri – Marți: orele 18:30; 21:20
Miercuri: ora 09:50
Miercuri – Joi: ora 19:00
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw 3D AP12
Vineri: ora 18:50
Sâmbătă – Duminică: orele 12:40; 18:50
Luni – Marți: ora 18:50
Miercuri: ora 12:40
Gemini Man 2D Avanpremiera N15
Miercuri – Joi: orele 17:55; 20:05; 22:15
Hustlers 2D N15
Vineri – Marți: orele 13:45; 15:50; 17:55; 20:00; 22:05
Sâmbătă – Duminică: ora 12:10
Miercuri: orele 12:15; 19:40; 21:45
Miercuri – Joi: orele 13:40; 15:45; 18:30
Joi: orele 19:40; 21:45
It Chapter Two 2D N15
Vineri – Marți: orele 19:15; 22:25
Miercuri – Joi: ora 21:20
Joker 2D Premiera N15
Vineri – Marți: orele 13:25; 15:40; 18:00; 20:20; 22:35
Sâmbătă – Duminică: ora 11:30
Miercuri: ora 11:25
Miercuri – Joi: orele 13:35; 15:50; 18:05; 20:25; 22:40
Mo 2D Premiera N15
Vineri – Marți: ora 18:00
Vineri – Joi: ora 13:10
Miercuri – Joi: ora 18:10
Mosley DUB 2D Premiera AG
Vineri: orele 12:30; 14:40; 17:00
Sâmbătă – Duminică: orele 10:45; 14:40; 16:35
Luni – Marți: orele 12:30; 17:00
Luni – Joi: ora 14:40
Miercuri: orele 10:50; 17:10
Joi: orele 12:30; 17:10
Playmobil: The Movie DUB 2D AG
Vineri – Marți: ora 16:05
Sâmbătă – Duminică: ora 11:15
Miercuri: ora 11:15
Miercuri – Joi: ora 16:10
Playmobil: The Movie DUB HUN 3D Premiera AG
Vineri: ora 15:05
Sâmbătă – Duminică: ora 15:10
Luni – Marți: ora 15:05
Miercuri – Joi: ora 15:15
Princess in Wonderland DUB 3D AG
Vineri: ora 13:30
Luni – Marți: ora 13:30
Miercuri: ora 12:00
Joi: ora 13:40
Rambo: Last Blood 2D N15
Vineri: orele 14:15; 16:35; 20:50; 22:40
Sâmbătă – Duminică: orele 14:10; 20:50; 22:40
Luni – Marți: orele 16:35; 20:50; 22:40
Luni – Joi: ora 14:15
Miercuri – Joi: orele 16:40; 20:40
Ready or Not 2D Avanpremiera N15
Miercuri – Joi: orele 19:10; 21:00; 22:50
The Lion King DUB 3D AG
Miercuri: ora 09:50
Trouble DUB 3D AG
Vineri: ora 17:30
Sâmbătă – Duminică: orele 11:45; 15:20; 17:05
Luni – Marți: ora 17:30
Miercuri: orele 11:15; 17:30
Joi: ora 17:30
Comentarii
Nu există nici un comentariu.