Azi, 19 octombrie
Calendar creștin ortodox: Sfântul Proroc Ioil
Calendar greco-catolic: Sf. pf. Ioil; Sf. m. Var
REMEMBER 19 OCTOMBRIE
1497: Ioan Albert ridică asediul cetății Suceava. Din Moldova, armata poloneză începe retragerea.
1512: Martin Luther devine doctor în teologie.
1862: S-a născut Auguste Lumière, inventator francez (d. 1954)
1865: Inaugurarea oficială a liniei ferate București-Giurgiu, prima din România; Filaret devine prima gară a Bucureștilor.
1868: S-a născut Simion Mehedinți, geograf și etnolog, creator al școlii române de geografie (d. 1962)
1908: S-a născut Dumitru Almaș, prozator și istoric român (d. 1995)
1926: A murit Victor Babeș, bacteriolog și morfopatolog român, fondator al școlii românești de Microbiologie (n. 1854)
1929: A murit Alexandru Davila, dramaturg român (n. 1862)
1935: A murit Gib Mihăescu, scriitor român (n. 1894)
1943: Streptomicina, primul antibiotic capabil să vindece tuberculoza, a fost izolat de cercetătorii de la Universitatea Rutgers.
1961: A murit Mihail Sadoveanu, scriitor român (n. 1880)
1987: La New York, bursa de pe Wall Street înregistrează o scădere istorică. Ziua rămâne în istorie ca „lunea neagră” marcând una dintre cele mai mari crize economice mondiale.
2003: Maica Tereza este beatificată de Papa Ioan Paul al II-lea.
2006: A murit Ernest Maftei, actor român de teatru și film, poet și epigramist (n. 1920)
PROGRAM FILME CINEMA PALACE
18/10/2019 - 24/10/2019
Abominable DUB 3D AG
Vineri: ora 12:35
Vineri – Joi: orele 16:00; 17:40
Sâmbătă – Duminică: orele 10:55; 12:00
Luni – Marți: ora 12:35
Miercuri: orele 10:55; 12:00
Joi: ora 12:35
Abominable DUB HUN 3D AG
Vineri: ora 13:55
Vineri – Marți: ora 16:30
Sâmbătă – Duminică: ora 13:50
Luni – Marți: ora 13:55
Miercuri: ora 13:50
Miercuri – Joi: ora 16:35
Joi: ora 13:55
Angel Has Fallen 2D AP12
Vineri – Marți: ora 22:35
Countdown 2D Avanpremiera N15
Miercuri – Joi: orele 20:50; 22:05
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw 3D AP12
Vineri – Marți: ora 18:30
Gemini Man 2D N15
Vineri: orele 12:40; 14:50; 17:10
Vineri – Marți: orele 20:05; 22:15
Sâmbătă – Duminică: orele 13:05; 14:50; 17:10
Luni – Marți: orele 12:40; 14:50; 17:10
Miercuri: orele 12:55; 14:50; 17:00; 19:10; 21:20
Miercuri – Joi: ora 22:40
Joi: orele 12:40; 14:50; 17:00; 19:10; 21:20
Hustlers 2D N15
Vineri: orele 13:15; 19:20; 21:25
Sâmbătă – Duminică: orele 14:25; 19:20; 21:25
Luni – Marți: orele 13:15; 19:20; 21:25
Miercuri: orele 14:25; 18:25; 20:35
Joi: orele 13:05; 18:30; 20:35
It Chapter Two 2D N15
Vineri – Marți: ora 21:00
Joker 2D N15
Vineri – Joi: orele 13:40; 15:40; 18:00; 20:20; 22:40
Sâmbătă – Duminică: ora 12:30
Miercuri: ora 12:30
Maleficent: Mistress of Evil 3D Premiera AG
Vineri: orele 13:10; 15:25; 19:35; 21:50
Vineri – Joi: ora 17:50
Sâmbătă – Duminică: orele 11:00; 15:25; 19:35; 21:50
Luni – Marți: orele 13:10; 15:25; 19:35; 21:50
Miercuri: orele 11:00; 15:25; 19:35; 21:50
Joi: orele 13:10; 15:25; 19:35; 21:50
Maleficent: Mistress of Evil DUB 3D Premiera AG
Vineri: ora 14:20
Sâmbătă – Duminică: orele 11:30; 13:10
Luni – Marți: ora 14:20
Miercuri: orele 11:30; 13:10
Joi: ora 14:20
Mosley DUB 2D AG
Sâmbătă – Duminică: ora 11:15
Miercuri: ora 11:05
Playmobil: The Movie DUB 2D AG
Sâmbătă – Duminică: ora 10:40
Miercuri: ora 10:40
Rambo: Last Blood 2D N15
Vineri – Marți: ora 17:00
Ready or Not 2D IM18
Vineri – Marți: orele 15:15; 18:55; 20:45
Miercuri: orele 15:05; 17:05; 18:55
Joi: orele 15:10; 19:00
Trouble DUB 3D AG
Vineri: ora 12:20
Sâmbătă – Duminică: orele 10:25; 12:45
Luni – Marți: ora 12:20
Miercuri: orele 10:25; 12:45
Joi: ora 12:20
Zombieland: Double Tap 2D Avanpremiera N15
Miercuri – Joi: orele 20:05; 22:30
Comentarii
Nu există nici un comentariu.