Azi, 19 ianuarie
Calendar creștin ortodox: Sfântul Macarie Egipteanul
Calendar greco-catolic: Duminica 29 dR (a Vindecării celor 10 leproși). Sf. cuv. Macarie Egipteanul; Sf. aep. Arsenie
REMEMBER 19 DECEMBRIE
1419: Războiul de 100 de ani: orașul francez Rouen s-a predat lui Henric al V-lea al Angliei.
1736: S-a născut James Watt, fizician englez, inventatorul mașinii cu aburi (d. 1819)
1806: Marea Britanie a ocupat Capul Bunei Speranțe.
1806: S-a născut Alecu Donici, poet român (d. 1865)
1809: S-a născut Edgar Allan Poe, poet, scriitor, critic american (d. 1849)
1821: S-a constituit Comitetul de Oblăduire, menit să asigure conducerea Țării Românești până la stabilirea succesorului fostului domnitor, Alexandru Șuțu, decedat cu o zi înainte.
1834: S-a deschis, la București, Școala de muzică vocală, declamație și literatură a Societății Filarmonice, nucleul viitorului Conservator. Primul director și profesor de literatură a fost Ion Heliade Rădulescu.
1840: Căpitanul american Charles Wilkes a observat în timpul unei expediții de explorare, coasta estică a Antarcticii și a cerut ca această regiune, cunoscută ulterior drept Wilkes Land, să devină parte a Statelor Unite.
1847: A murit Antoinette Murat, bunica paternă a regelui Carol I al României (n. 1793)
1853: La Roma a avut loc premiera operei lui Giuseppe Verdi, Trubadurul (Il Trovatore).
1889: Statul român a devenit proprietarul tuturor căilor ferate de pe teritoriul României, care măsurau 1.377 km.
1890: S-a născut Ștefan Procopiu, fizician român, membru al Academiei Române (d. 1972)
1915: Primul Război Mondial: A avut loc primul atac aerian major asupra unor ținte civile în Marea Britanie când două zepeline germane au bombardat orașele Great Yarmouth și King's Lynn de pe coasta estică a Angliei.
1919: S-a născut Bălașa Ionescu, pictor român
1920: Senatul Statelor Unite ale Americii votează împotriva alăturării în Liga Națiunilor.
1926: S-a născut Dumitru Felician Lăzăroiu, fizician român
1942: S-a născut Daniela Anencov, actriță română
1943:S-a născut Janis Joplin, cântăreață americană de hard rock și blues rock (d. 1970)
1946: La Tokio a luat ființă Tribunalul Militar Internațional pentru Extremul Orient, în scopul judecării criminalilor de război japonezi.
1951: A murit C.C. Nottara, compozitor și violonist, critic muzical (n. 1890)
1957: A murit Barbu Lăzăreanu, istoric, critic literar și bibliograf (n. 1881)
1966: Indira Gandhi a devenit prim-ministru al Indiei.
1983: Criminalul nazist de război Klaus Barbie este arestat în Bolivia.
1999: A cincea mineriadă - Ministrul de Interne, Gavril Dejeu, demisionează după ce minerii au trecut de toate barajele forțelor de ordine din Defileul Jiului.[1] Președintele Constantinescu a anunțat că autoritățile sunt hotărâte să împiedice repetarea descinderilor minerilor în Capitală din 1990 și 1991. Minerii au refuzat să negocieze cu o comisie guvernamentală desemnată în acest sens.
2006: NASA a lansat prima sondă spațială către Pluto. Sonda, numită New Horizons, a călătorit inițial cu 57.000 km/h, dar după ce a folosit gravitația lui Jupiter pentru a accelera până la 75.000 km/h. A ajuns la Pluto la 14 iulie 2015.
PROGRAM FILME CINEMA PALACE
17.01.2020 – 23.01.2020
1917 2D Avanpremiera N15
Miercuri – Joi: orele 18:45; 21:20
5Gang: Un altfel de Crăciun 2D AP12
Vineri: orele 13:00; 14:55; 16:50
Vineri – Joi: ora 19:00
Sâmbătă: orele 11:05; 13:00; 14:55; 16:50
Duminică: orele 11:05; 13:25; 14:55; 16:50
Luni – Marți: orele 13:00; 14:55; 16:50
Miercuri: orele 11:05; 13:00; 14:55; 16:50
Joi: orele 13:00; 14:55; 16:50
Bad Boys for Life 2D Premiera N15
Vineri: ora 22:15
Vineri – Joi: orele 13:25; 15:45; 18:05; 20:25
Sâmbătă – Duminică: orele 11:50; 22:15
Luni – Marți: ora 22:15
Miercuri: orele 11:50; 22:15
Joi: ora 22:15
Bad Boys for Life DUB HUN 2D Premiera N15
Vineri – Joi: ora 19:55
Bombshell 2D N15
Vineri – Sâmbătă: ora 13:15
Vineri – Marți: ora 21:15
Luni – Marți: ora 13:15
Miercuri – Joi: orele 13:15; 21:50
Dolittle 3D Premiera AG
Vineri – Joi: orele 20:10; 22:05
Dolittle DUB 3D Premiera AG
Vineri: orele 12:35; 14:25; 16:20; 18:15
Sâmbătă – Duminică: orele 10:40; 12:35; 14:25; 16:20; 18:15
Luni – Marți: orele 12:35; 14:25; 16:20; 18:15
Miercuri: orele 10:40; 12:35; 14:25; 16:20; 18:15
Joi: orele 12:35; 14:25; 16:20; 18:15
Dolittle DUB HUN 3D Premiera AG
Vineri – Joi: ora 18:00
Frozen II DUB 3D AG
Vineri – Sâmbătă: ora 17:35
Vineri – Joi: ora 16:05
Sâmbătă: ora 11:30
Duminică: orele 11:30; 17:35
Luni – Marți: ora 17:35
Miercuri: orele 11:25; 17:35
Joi: ora 17:35
Jumanji: The Next Level 3D AP12
Vineri – Marți: orele 15:20; 19:30
Miercuri – Joi: ora 15:20
Knives Out 2D AP12
Vineri – Marți: ora 18:45
Vineri – Joi: ora 22:35
Miercuri – Joi: ora 19:25
Like a Boss 2D AP12
Vineri: orele 13:50; 17:20; 20:55
Sâmbătă – Duminică: orele 10:30; 12:10; 13:50; 17:20; 20:55
Luni – Marți: orele 13:50; 17:20; 20:55
Miercuri: orele 10:30; 12:10; 13:50; 17:20; 20:55
Joi: orele 13:50; 17:20; 20:55
Red Shoes and the Seven Dwarfs DUB 3D AG
Vineri: ora 12:30
Duminică: ora 11:40
Luni – Marți: ora 12:30
Miercuri: ora 11:40
Joi: ora 12:30
Spies in Disguise DUB 3D AG
Vineri – Joi: ora 14:10
Star Wars: The Rise of Skywalker 3D AG
Vineri – Marți: ora 21:45
The Grudge 2D N15
Vineri – Joi: orele 15:30; 22:40
Comentarii
Nu există nici un comentariu.