Azi, 13 martie
Calendar creștin ortodox: Aducerea moaștelor Sfântului Nichifor, patriarhul Constantinopolului; Sfânta Ipomoni; Canonul cel Mare
Calendar greco-catolic: Aducerea moaștelor Sf. aep. Nichifor.
REMEMBER 13 MARTIE
1781: Astronomul englez Sir William Herschel a descoperit planeta Georgium Sidus, cunoscută ulterior sub denumirea de Uranus.
1809: Regele Gustav al IV-lea al Suediei este detronat printr-o lovitură de stat.
1848: Începutul revoluției burgheze în Austria. Răscoala populară din Viena.
1881: Este asasinat țarul Alexandru al II-lea al Rusiei (1 martie conform calendarului iulian folosit atunci în Rusia). Este succedat de fiul său cel mare, Alexandru al III-lea.
1881: S-a născut Tony Bulandra, actor român (d. 1943)
1887: S-a născut Gheorghe Mihail, general român (d. 1982)
1888: S-a născut Silviu Dragomir, istoric român (d. 1962)
1891: S-a născut Felix Aderca, prozator, dramaturg, poet român (d. 1962)
1892: Conferința extraordinară a Partidului Național Român, care definitivează textul Memorandumului redactat de patriotul transilvănean Iuliu Coroianu.
1900: S-a născut Petre P. Panaitescu, istoric, filolog român (d. 1967)
1900: În Franța, ziua de muncă pentru femei și copii este limitată prin lege la 11 ore.
1907: S-a născut Mircea Eliade, prozator, istoric al religiilor, romancier, eseist român, stabilit în Franța (d. 1986)
1910: A apărut, la București, săptămânalul social-politic și literar Facla (până în 1940, cu întreruperi), sub conducerea lui N. D. Cocea și apoi a lui Ion Vinea.
1915: A murit Grigore Gabrielescu, tenor (n. 1859)
1916: S-a născut Cella Dima, actriță română (d. 2000)
1917: A fost semnat Documentul de la Viena de către cancelarul Bethmann-Hollweg și ministrul de Externe austro-ungar Ottokar Czernin. El prevedea anexarea României la Austro-Ungaria în caz de victorie a puterilor centrale în Primul Război Mondial.
1926: S-a născut Filofteia Simionescu, sculptoriță română
1928: Premiera filmului Maiorul Mura, singura peliculă ce păstrează prezența pe ecran a actorului Gheorghe Timică.
1930: Clyde W. Tombaugh anunță descoperirea planetei Pluto.
1933: S-a născut Sergiu Eremia, dirijor, compozitor român
1934: S-a născut, în studiourile Walt Disney, celebrul personaj de desen animat Donald Duck, care a debutat în filmul The little hen, la 9 iunie 1934.
1936: A avut loc premiera absolută, la Opera Mare din Paris, a tragediei Oedip, de George Enescu.
1936: S-a născut Alexandra Indrieș, critic literar și prozatoare română (d. 1993)
1939: S-a născut Dragomir Horomnea, prozator, dramaturg român
1943: S-a născut Constantin Năstăsescu, matematician român
1945: A avut loc, la Cluj, ședința solemnă a guvernului României cu prilejul instituirii administrației românești asupra întregii Transilvanii.
1952: S-a născut Cristian-Valeriu Hadji-Culea, regizor român
1952: S-a născut Florin Șlapac, prozator, poet, traducător român
1976: A murit Sergiu Dan, prozator, traducător (n. 1903)
1976: A murit Alexandru Colfescu, critic muzical (n. 1899)
1979: Intră în vigoare Sistemul Monetar European (SME). A fost creat cu scopul de a controla fluctuațiile cursurilor de schimb în țările Comunității Europene, cu excepția Marii Britanii.
1989: S-a născut Răzvan Ochiroșii, fotbalist român
PROGRAM FILME CINEMA PALACE
8-14 MARTIE
A Dog's Way Home 2D AG
Sâmbătă-Duminică: ora 10.40;
Miercuri: ora 10:40;
Alita: Battle Angel 3D AP12
Vineri-Sâmbătă: orele 16.00; 18.15
Duminică: orele 16.05; 18.20
Luni-Marți: orele 16.00; 18.15
Miercuri-Joi: orele 16.00; 18.20
Captain Marvel 3D PREMIERĂ AP12
Vineri: orele 13.00; 15.20; 17.45; 21.00
Sâmbătă: orele 11.40; 12.55; 15.20; 17.45; 20.55
Duminică: orele 11.05; 12.55; 15.20; 17.45; 21.00
Luni-Joi: ora 20.55
Vineri-Marți: orele 19.40; 22.05
Miercuri: orele 11.30; 19.45; 22.10
Joi: orele 19.45; 22.10
Luni-Marți: orele 12.55; 15.20; 17.45
Miercuri-Joi: orele 13.00; 15.25; 17.45
Cold Pursuit 2D N15
Vineri: ora 17.40
Sâmbătă: ora 17.15
Duminică: ora 15.05
Luni-Joi: ora 17.15
Vineri-Sâmbătă: orele 20.35; 22.40
Duminică: orele 12.10; 20.35; 22.40
Luni-Marți: orele 20.35; 22.40
Miercuri: orele 12.10; 22.25
Joi: ora 22.25
Faci sau taci 2D AVANPREMIERĂ AP12
Duminică: ora 18.00
Miercuri-Joi: ora 19.10
Green Book 2D AP12
Sâmbătă-Joi: orele 19.25; 21.50
Vineri: orele 16.50; 19.10; 21.30
Sâmbătă: ora 16.45
Duminică: ora 16.40
Luni-Joi: ora 16.45
Harvie and the Magic Museum 3D AG
Vineri: orele 12.25
Luni-Marți: orele 12.25; 14.25
Miercuri: orele 10.50; 14.20
Sâmbătă-Duminică: orele 10.20; 14.20
Vineri: ora 14.25
Joi: orele 12.45; 14.20
How to Train Your Dragon: The Hidden World DUB 3D AG
Miercuri-Joi: ora 12.30
Vineri: ora 15.45
Sâmbătă-Duminică: orele 10.20; 11.55; 15.45
Luni-Marți: orele 12.35; 15.45
Vineri: ora 12.35
Miercuri: ora 10.20
Mia and the White Lion 2D AG
Vineri: orele 13.30; 15.45
Sâmbătă: orele 11.20; 13.15
Duminică: orele 11.20; 13.10
Luni-Marți: ora 13.15
Miercuri: orele 11.20; 13.15
Joi: ora 13.15
Oh, Ramona! 2D AP12
Vineri: orele 14.45; 19.50; 21.50
Sâmbătă: orele 14.40; 19.10; 21.20
Duminică: orele 14.40; 19.00; 21.30
Luni-Marți: orele 14.40; 19.10; 21.20
Miercuri-Joi: orele 14.40; 21.15
Qu est-ce qu on a fait au Bon Dieu? 2D AVANPREMIERĂ AP 12
Miercuri-Joi: ora 20.35
The Favourite 2D AP12
Sâmbătă: ora 15.05
Luni-Joi. ora 15.05
The Lego Movie 2: The Second Part DUB 3D AG
Duminică: ora 11.00
Miercuri-Joi: ora 14.25
Vineri-Marți: orele 13.50; 17.40
Sâmbătă: ora 11.00
Miercuri: ora 11.00
The Queen s Corgi 3D AVANPREMIERĂ AG
Miercuri-Joi: orele 16.05, 17.55
What Men Want 2D AP 12
Vineri-Sâmbătă: orele 14.05; 16.20; 18.40;
Duminică: orele 13.30; 15.45; 17.15; 20.10; 22.25
Luni-Marți: orele 14.05; 16.20; 18.40;
Miercuri-Joi: orele 13.50; 16.20; 18.40;
Vineri-Sâmbătă: orele 20.10; 22.25
Luni-Joi: orele 20.10; 22.25
Vineri: ora 12.35
Sâmbătă-Joi: ora 12.30
Comentarii
Nu există nici un comentariu.