Azi, 13 august
Calendar creștin ortodox: Sfântul Tihon de Zadonsk
Calendar greco-catolic: Aducerea moaștelor Sf. Maxim Mărturisitorul la Constantinopol
REMEMBER 13 AUGUST
1595: Bătălia de la Călugăreni (13-23 august). Mihai Viteazul a înfrânt oastea otomană condusă de marele vizir Sinan Pașa.
1624: Regele Ludovic al XIII-lea al Franței îl numește prim-ministru pe Cardinalul Richelieu.
1859: S-a născut Ion C. Constantineanu, micolog român (d. 1931)
1862: Înființarea Ministerului Afacerilor Străine al României.
1893: S-a născut Constantin Brăiloiu, etnomuzicolog și compozitor român (d. 1958)
1894: William Ramsay și John William Strutt, lord Rayleigh au anunțat la Oxford "descoperirea unui nou gaz: argonul.
1899: S-a născut Alfred Hitchcock, regizor britanic (d. 1980)
1906: A fost creată Comisia Generală a Sindicatelor din România.
1917: A murit Alexei Mateevici, poet român (n. 1888)
1926: S-a născut Fidel Castro, avocat și politician cubanez, al 15-lea președinte al Cubei (d. 2016)
1928: S-a născut Ion Lăncrănjan, prozator român (d. 1991)
1946: Delegația română la Conferința de pace de la Paris și-a expus punctul de vedere: recunoașterea calității de cobeligerantă, modificarea unor clauze economice și adeziunea la principiile Cartei ONU. României i s-a impus plata unor despăgubiri de război înrobitoare.
1955: S-a născut Ion Stan, politician român 1960 Republica Centrafricană își declară independența față de Franța. David Dacko devine primul președinte.
1961: În noaptea de 12 spre 13 august a început ridicarea Zidului Berlinului. Separarea est germanilor de berlinezii din vest. A rezistat până la 9 noiembrie 1989.
2014: Onufrie Berezovski, mitropolit al Cernăuților și Bucovinei, a fost ales întâi-stătător al Bisericii Ortodoxe Ucrainene afiliate Patriarhiei Moscovei.
2016: A murit Regina Ana a României
PROGRAM FILME CINEMA PALACE
09/08/2019 - 15/08/2019
Anna 2D N15
Vineri – Marti: orele 14:15; 17:00; 21:10
Miercuri – Joi: orele 14:15; 17:00; 18:30
Annabelle Comes Home 2D N15
Vineri – Duminica: orele 16:30; 20:40
Luni – Marti: orele 16:30; 18:35; 20:40
Miercuri – Joi: orele 16:30; 22:50
Bring The Soul: The Movie SPECTACOL SPECIAL AP12
Vineri – Duminica: orele 18:40
Crawl 2D N15
Vineri – Marti: orele 12:30; 22:40
Miercuri – Joi: orele 12:30; 22:45
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw 3D AP12
Vineri – Marti: orele 12:25; 15:00; 17:35
Miercuri – Joi: orele 12:25; 15:00; 17:40
Vineri – Joi: orele 19:05; 20:00; 21:40; 22:35
Vineri: ora 11:20
Duminica – Joi: ora 11:20
Good Boys 2D Avanpremiera AP12
Miercuri – Joi: orele 20:20; 21:05
Poms 2D AP12
Vineri – Marti: orele 11:05; 12:55; 14:45; 19:20
Miercuri – Joi: orele 11:05; 12:55; 14:45; 19:15
Spider-Man: Far From Home 3D AP12
Vineri – Marti: orele 19:30; 22:20
Miercuri – Joi: ora 22:10
The Angry Birds Movie 2 3D Premiera AG
Vineri – Joi: ora 15:30
The Angry Birds Movie 2 DUB 3D Premiera AG
Vineri – Joi: orele 10:35; 11:55; 13:20; 15:15; 17:10; 18:05
The Art of Racing in the Rain 2D Avanpremiera AG
Miercuri – Joi: ora 20:45
The Lion King 3D AG
Vineri – Marti: orele 17:20; 20:10; 21:55
Miercuri – Joi: orele 17:25; 19:40; 21:50
The Lion King DUB 3D AG
Vineri – Joi: orele 11:10; 13:45; 15:55
The Secret Life of Pets 2 DUB 3D AG
Vineri – Joi: orele 10:20; 13:50
Comentarii
Nu există nici un comentariu.