Azi, 12 noiembrie
Calendar creștin ortodox: † Sfântul Atanasie Todoran
Calendar greco-catolic: Sf. aep. Ioan Milostivul; Sf. cuv. Nil Sinaitul; Sf. aep. m. Iosafat, OSBM.
REMEMBER 12 NOIEMBRIE
1623: A murit Iosafat Kuncevic, arhiepiscop greco-catolic
1857: S-au introdus în Moldova timbrele poștale, imprimate cu un cap de bour, vechea stemă a Moldovei, astăzi unele dintre cele mai valoroase mărci poștale din lume.
1862: S-a născut Vasile Goldiș, politician român, membru de onoare al Academiei Române (d. 1934)
1869: A murit Gheorghe Asachi, scriitor român (n. 1788)
1878: I.L. Caragiale a citit, la banchetul "Junimii", prima sa creație dramatică: "O noapte furtunoasă".
1884: La Timișoara s-a introdus iluminatul electric al străzilor. De la acea dată, Timișoara a aparținut, pe lângă Paris, Nürnberg, Steyr și Berlin, primelor orașe din Europa cu iluminat electric stradal.
1912: Primul ministru spaniol José Canalejas este asasinat de anarhistul Manuel Pardiñas.
1918: Austria devine republică.
1919: Primul zbor din Anglia spre Australia a fost realizat de Ross și Keith Smith, care au decolat de la Hounslow, în apropiere de Londra (la 13 decembrie și au aterizat in localitatea Darwin).
1927: Leon Troțki a fost exclus din Partidul Comunist, Iosif Stalin rămânând unic conducător al Uniunii Sovietice.
1929: S-a născut Grace Kelly, actriță americană, prințesă de Monaco (d. 1982)
1942: A început bătălia navală de la Guadalcanal, o luptă decisivă din cadrul campaniei Guadalcanal din Insulele Solomon.
1947: A doua zi după condamnarea la închisoare pe viață a lui Iuliu Maniu, regele Mihai al României pleacă la Londra pentru a asista la căsătoria prințesei Elisabeta (viitoarea regină Elisabeta a II-a) cu prințul Filip, Duce de Edinburgh.
1947: S-a născut Nicolae Diaconu, poet, traducător și publicist român (d. 2005)
1948: Hideki Tojo, primul ministru al Japoniei în timpul celui de al Doilea Război Mondial, a fost condamnat la moarte pentru crime de război.
1949: S-a născut Adriana Babeți, eseistă, prozatoare și traducătoare română
1955: S-a născut Sorin Cârțu, fotbalist și antrenor român
1959: S-a deschis, la Belgrad, prima expoziție industrială românească din perioada postbelică, organizată de Camera de Comerț a României.
1961: S-a născut Nadia Comăneci, gimnastă română
1978: S-a născut Alexandra Maria Lara, actriță germană de origine română
1990: Este publicată propunerea lui Tim Berners-Lee care a dus la dezvoltarea World Wide Webului.
1990: Akihito urcă pe tron ca împăratul Japoniei — conform tradiției cel de-al 125-lea descendent direct al lui Jimmu, legendarul prim împărat nipon.
1996: India – coliziunea dintre un Boeing 747 cu destinația New Delhi și un Kazakh Ilyushin-76 s-a soldat cu decesul a 349 de oameni.
PROGRAM FILME CINEMA PALACE
08 – 14.11.2019
Abominable DUB 3D AG
Joi: ora 15.30
Vineri: orele 12:30; 14:15
Sâmbătă: orele 11:50; 13:45
Duminică: ora 12:25
Luni – Joi: orele 12:25; 14:10
Cardinalul 2D Spectacol de gală AP 12
Joi: ora 19:05
C'est quoi cette mamie?! 2D PREMIERĂ AG
Joi: ora 17:10; 20:50
Vineri – Sâmbătă: orele 15:00; 20:50
Duminică: orele 11:25; 15:00; 20:50
Luni – Marți: orele 15:00; 20:50
Miercuri: orele 11:25; 15:00; 20:50
Vineri – Miercuri: ora 17:45
Cinderella and the Secret Prince DUB 3D AVANPREMIERĂ AG
Sâmbătă: orele 12:25; 15:55
Duminică: orele 11:55; 16:00
Countdown 2D N15
Vineri: orele 16:00; 20:10
Sâmbătă 20:05
Duminică – Marți: ora 20:10
Vineri – Joi: ora 22:40
Luni – Marți: ora 16:00
Miercuri: orele 16:00; 19:40
Joi: ora 16:00
Gemini Man HFR 3D N15
Vineri – Marți: orele 19:35; 21:45
Miercuri: ora 21:25
Joker 2D N15
Joi: orele 13:20; 14:35; 18:00; 19:55; 22:10
Vineri – Marți: orele 13:20; 15:40; 18:00; 20:20; 22:35
Miercuri: orele 13:20; 14:50; 18:00; 20:20; 22:40
Last Christmas 2D AVANPREMIERĂ AP12
Miercuri – Joi: orele 20:05; 22:00
Maleficent: Mistress of Evil 3D AG
Vineri: orele 12:50; 15:05; 19:05; 21:20
Sâmbătă: orele 12:50; 19:10; 21:25
Duminică – Marți: orele 12:50; 15:05; 19:05; 21:20
Miercuri: orele 12:35; 15:25; 17:05
Joi: orele 12:40; 15:00; 17:40
Maleficent: Mistress of Evil DUB 3D AG
Sâmbătă – Duminică: ora 11:05
Miercuri: ora 11:05
Maria, Regina României 2D PREMIERĂ AP12
Vineri – Joi: orele 16:50; 18:50
Midway 2D AVANPREMIERĂ AP12
Miercuri: orele 19:20; 21:55
Joi: orele 19:50; 22:20
Norm of the North: King Sized Adventure DUB 2D PREMIERĂ AG
Miercuri: orele 10:35; 11:55; 13:15; 14:40; 16:30; 18:20
Joi: orele 14:40; 16:30; 18:20
Vineri: orele 14:40; 16:30; 18:20
Sâmbătă: orele 10:40; 14:40; 16:25; 18:15
Duminică: orele 10:35; 14:40; 16:30; 18:20
Luni – Marți: orele 14:40; 16:30; 18:20
Salma s Big Wish DUB 2D AG
Sâmbătă: ora 10:45
Vineri: ora 13:00
Marți: ora 13:00
Joi: ora 13:00
Sâmbătă – Duminică: ora 13:15
Duminică: ora 10:45
Miercuri: ora 10:45
Terminator: Dark Fate 2D N15
Sâmbătă: orele 15:05; 17:40; 20:00; 22:20
Miercuri: orele 12:20; 15:40; 17:40; 20:00; 22:20
Joi: orele 12:20; 15:40; 17:30; 20:20; 22:40
Vineri: orele 12:40; 15:20; 17:40; 20:00; 22:20
Duminică – Marți: orele 15:20; 17:40; 20:00; 22:20
Sâmbătă – Duminică: ora 12:20
Luni – Marți: ora 12:40
The Addams Family DUB 3D AG
Vineri: orele 13:40; 17:20
Sâmbătă: orele 11:10; 14:10; 17:25
Duminică: ora 11:05; 17:20
Luni – Marți: ora 17:20
Miercuri: orele 10:50; 13:40
Duminică – Marți: ora 13:40
Joi: ora 13:45
The Grand Challenge: Le Mans '66 2D AVANPREMIERĂ AG
Joi: ora 21:30
Zombieland: Double Tap 2D N15
Vineri – Marți: ora 21:55
Comentarii
Nu există nici un comentariu.