Azi, 11 mai 2019
Calendar creștin ortodox: Sfântul Mucenic Mochie; Sfinții Metodie și Chiril, luminatorii slavilor
Calendar greco-catolic: Sf. m. Mochie.
REMEMBER 11 mai
330: Inaugurarea solemnă a orașului Constantinopol (astăzi Istanbul); ridicat de împăratul Constantin pe locul vechii colonii grecești Byzantion, ca nouă capitală a Imperiului Roman de Răsărit. În 1453 a trecut sub stăpânire turcească.
1529: Înainte de aceasta dată s-a încheiat un acord între Ioan I Zapolya și domnul Moldovei, Petru Rareș (1527–1538; 1541–1546); Petru Rareș a primit domeniile și cetățile Ciceu, Bistrița, Cetatea de Baltă, Ungurașul și Rodna în schimbul ajutorului acordat împotriva lui Ferdinand de Habsburg.
1784: Limba germană a fost declarată limbă oficială în Transilvania.
1866: Prima zi ca domnitor a lui Carol I al României, după ce fusese încoronat cu o zi mai devreme.
1905: S-a născut Vasile Jitariu, biolog român (d. 1989)
1913: S-a născut Beate Fredanov, actriță română (d. 1997)
1926: S-a născut Horia Colan, inginer român
1926: S-a născut Valeriu D. Cotea, enolog român
1946: S-a născut Flavius Domide, fotbalist român
1968: A început construcția primului autoturism românesc, Dacia.
1977: S-a născut Mihai Covaliu, scrimer și antrenor român de scrimă
1978: S-a născut Romeo Stancu, fotbalist român
1979: S-a născut Sorin Ghionea, fotbalist român
1987: S-a născut Monica Roșu, gimnastă română
1990: A murit Theodor Mănescu, dramaturg român (n. 1930)
PROGRAM FILME CINEMA PALACE
10- 16 mai 2019
After 2D AP12
Sâmbătă – Duminică: orele 11:50 ; 20:05
Miercuri: orele 11:50; 20:05
Vineri: ora 20:25
Luni – Marți: ora 20:25
Joi: ora 18:25
Avengers: Endgame 3D AP12
Vineri: orele 13:55; 17:10
Sâmbătă – Duminică: orele 13:50; 17:10
Luni – Marți: orele 13:55; 17:10
Miercuri: orele 13:50; 17:10
Joi: orele 13:55; 17:10; 21:25
Vineri – Joi: orele 12:20; 15:40; 19:00; 22:20
Vineri – Miercuri: ora 21:20
Brightburn 2D PREMIERĂ N15
Vineri – Joi: ora 19:30
Vineri 15:10; 18:05; 20:50; 22:30
Sâmbătă – Duminică: orele 13:30; 16:30 18:00; 20:50; 22:30
Luni – Marți: orele 15:10; 18:05; 20:50; 22:30
Miercuri: orele 13:30; 16:30 ; 17.50; 20:55; 22:35
Joi: orele 15:10; 18:00; 20:50; 22:35
Dumbo 3D AG
Luni: ora 10:00
Vineri: ora 09:30
Sâmbătă – Duminică: ora 11:30
Miercuri: ora 11:30
Extremely Wicked, Shockingly Evil, and Vile 2D N15
Sâmbătă – Duminică: orele 18:40; 22:05
Miercuri: orele 18:45; 21:55
Joi: orele 19:50; 22:45
Vineri: orele 18:20; 22:25
Luni – Marți: orele 18:20; 22:25
Five Feet Apart 2D AP12
Vineri: orele 13:50; 21:50
Sâmbătă – Duminică: orele 13:50; 21:45
Luni – Marți: orele 13:50; 21:50
Miercuri: ora 13:40
Joi: ora 13:50
John Wick: Chapter 3 - Parabellum 2D AVANPREMIERĂ N15
Miercuri: orele 19:35; 22:10
Joi: orele 20:20; 22:00
Manou the Swift DUB 2D PREMIERĂ AG
Vineri: ora 13:30
Sâmbătă – Duminică: orele 11:20; 15:15
Luni – Marți: ora 13:30
Miercuri: orele 11:20; 15:15
Joi: ora 13:30
Manou the Swift DUB HUN 2D PREMIERĂ AG
Vineri: ora 12:20
Luni – Marți: ora 12:20
Joi: ora 12:20
Sâmbătă – Duminică: ora 12:10
Miercuri: ora 12:00
Miss Bala 2D N15
Vineri: orele 16:05; 19:50
Sâmbătă – Duminică: orele 16:00; 19:45
Luni – Marți: orele 16:05; 19:50
Miercuri: ora 15:50
Joi: ora 16:00
Princess Emmy DUB 2D AG
Vineri: ora 12:20
Sâmbătă – Duminică: ora 10:40
Luni – Marți: ora 12:20
Miercuri: ora 10:30
Joi: ora 12:20
The Hustle 2D PREMIERĂ AP12
Vineri – Joi: orele 20:30; 22:15
Sâmbătă – Duminică: orele 13:00; 14:45; 16:00; 18:15
Miercuri: orele 13:00; 14:45; 16:00; 18:15
Vineri: orele 13:00; 14:45; 16:35; 19:00
Luni – Marți: orele 13:00; 14:45; 16:35; 19:00
Joi: orele 13:00; 14:45; 16:35; 19:00
The Upside 2D AP12
Joi: ora 11:00
UglyDolls DUB 2D PREMIERĂ AG
Vineri: orele 12:35; 14:15; 17:45
Sâmbătă – Duminică: orele 10:50; 12:30; 14:15; 17:45
Luni – Marți: orele 12:35; 14:15; 17:45
Miercuri: orele 10:50; 12:30; 14:15; 17:45
Joi: orele 12:35; 14:15; 17:45
Wonder Park DUB 3D AG
Sâmbătă – Duminică: orele 10:40 ; 17.00
Miercuri: orele 10:40; 17.00
Vineri: ora 16:00
Luni – Marți: ora 16:00
Joi: ora 16:00
Miercuri: ora 17:00
Comentarii
Nu există nici un comentariu.