Marcel Bolo, fostul director al Direcției Management Proiecte cu Finanţare Internaţională din Primăria Oradea, a câştigat concursul pentru fotoliul de director general al Agenției de Dezvoltare Regională Nord-Vest. Acesta îl va înlocui la conducerea instituţiei pe Claudiu Coşier, care şi-a dat demisia luna trecută.

Marcel Boloș a susţinut examenul pentru post din postura de angajat al Ministerului Transporturilor, după ce, din luna mai a anului 2012, a fost secretar de stat în cadrul Ministerului Dezvoltării Regionale și Turismului. Concursul a constat în două probe, una scrisă şi una orală, Marcel Boloş trecând cu brio de ambele. "Voi acorda o atenţie mai mare beneficiarilor fondurilor europene pentru că ei sunt elementul cel mai important în absorbţia acestor fonduri. Perioada 2014-2020 va veni cu oportunităţi noi pentru autoritățile locale, pe care sper să îi ajut să le valorifice. Preluarea activităților de la Programul Operațional Sectorial - Competitivitate Economică în mediul de afaceri este un alt deziderat al meu", a explicat Marcel Boloş, care a mai spus că vrea să organizeze ADR Nord-Vest în aşa fel încât intituţia "să aibă o structură sensibilă în relația cu beneficiarii". Marcel Boloș s-a născut la Huedin, în judeţul Cluj, la 1 aprilie 1968, iar ca şef al Direcției de Management Proiecte cu Finanțare Internațională din cadrul Primăriei Oradea a coordonat cele mai multe dintre proiectele europene ale municipalităţii, multe dintre axestea aflate încă în desfăşurare.