Unirea cea mică, sărbătorită la Şcoala "Avram Iancu"
Vineri, ca de altfel în fiecare an, conducerea şi cei 400 de elevi ai Şcolii de Pregătire a Agenţilor Poliţiei de Frontieră "Avram Iancu", din Oradea, au sărbătorit împlinirea a 147 de ani de la Unirea Principatelor Române, Moldova şi Ţara Românească, care s-a realizat în 24 ianuarie 1859, eveniment la care au fost invitate cadre militare în rezervă şi retragere şi veterani de război.
Voinţa de veacuri a poporului român de a-şi reface unitatea naţională de stat pe vechea vatră strămoşească a fost posibilă datorită alegerii în cele două principate a unui singur domn: Alexandru Ioan Cuza. Evenimentul dedicat înfăptuirii Unirii a debutat cu intonarea Imnului de Stat, după care conducerea unităţii de învăţământ a dat cuvântul invitaţilor. Generalul de brigadă (r) Virgil Nichi, preşedintele filialei judeţene a Asociaţiei Veteranilor de Război din MAI, a vorbit celor prezenţi despre importanţa Unirii Principatelor Române în istoria poporului român, iar generalul de brigadă (r) Ştefan Neagoe, preşedintele Uniunii Naţionale a Cadrelor Militare în Rezervă şi Retragere din MApN - filiala Bihor, a evocat personalitatea domnitorului Alexandru Ioan Cuza în conştiinţa poporului român, ca cel mai iubit şi popular domnitor pe dare l-au avut Ţările Române în istoria lor. La rândul lor, elevii Şcolii de Pregătire a Agenţilor Poliţiei de Frontieră "Avram Iancu" au prezentat un program artistic. Aşa cum era şi firesc, în încheierea evenimentului, toţi cei prezenţi au cântat Hora Unirii.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.