Vineri, ca de altfel în fiecare an, conducerea şi cei 400 de elevi ai Şcolii de Pregătire a Agenţilor Poliţiei de Frontieră "Avram Iancu", din Oradea, au sărbătorit împlinirea a 147 de ani de la Unirea Principatelor Române, Moldova şi Ţara Românească, care s-a realizat în 24 ianuarie 1859, eveniment la care au fost invitate cadre militare în rezervă şi retragere şi veterani de război. Voinţa de veacuri a poporului român de a-şi reface unitatea naţională de stat pe vechea vatră strămoşească a fost posibilă datorită alegerii în cele două principate a unui singur domn: Alexandru Ioan Cuza. Evenimentul dedicat înfăptuirii Unirii a debutat cu intonarea Imnului de Stat, după care conducerea unităţii de învăţământ a dat cuvântul invitaţilor. Generalul de brigadă (r) Virgil Nichi, preşedintele filialei judeţene a Asociaţiei Veteranilor de Război din MAI, a vorbit celor prezenţi despre importanţa Unirii Principatelor Române în istoria poporului român, iar generalul de brigadă (r) Ştefan Neagoe, preşedintele Uniunii Naţionale a Cadrelor Militare în Rezervă şi Retragere din MApN - filiala Bihor, a evocat personalitatea domnitorului Alexandru Ioan Cuza în conştiinţa poporului român, ca cel mai iubit şi popular domnitor pe dare l-au avut Ţările Române în istoria lor. La rândul lor, elevii Şcolii de Pregătire a Agenţilor Poliţiei de Frontieră "Avram Iancu" au prezentat un program artistic. Aşa cum era şi firesc, în încheierea evenimentului, toţi cei prezenţi au cântat Hora Unirii.