Undă verde pentru construcţia campusurilor şcolare
Consiliul Local Oradea a dat avizul de principiu pentru construirea a două campusuri şcolare pe teritoriul municipiului, în care să înveţe elevii Colegiului Economic "Partenie Cosma", Grupului Şcolar "Vasile Voiculescu", Colegiului Naţional "Mihai Eminescu" şi Colegiului Tehnic "Dimitrie Leonida". Clădirile acestor instituţii de învăţământ sunt restituite sau sunt pe cale de a fi restituite, pe baza Legii 10, către cultele religioase.
Două licee, pe picior de evacuare
În cele patru unităţi şcolare învaţă 4.395 elevi, clădirile deţinute ocupând o suprafaţă de 26.996 metri pătraţi. Pentru rezolvarea problemelor ridicate de retrocedarea clădirilor, Executivul local a propus construirea a două campusuri şcolare pe o suprafaţă totală de aproximativ 20.000 metri pătraţi, terenurile avute în vedere fiind situate pe strada Universităţii, respectiv pe strada Corneliu Coposu. Cel de-al doilea teren aparţine Episcopiei Greco-Catolice, care, se pare, a fost de acord cu construirea, în vecinătatea Mănăstirii "Maica Domnului", a unuia dintre cele două campusuri şcolare. Contravaloarea documentaţiei tehnico-economice necesare construirii campusurilor şcolare va fi suportată de la bugetul local. De asemenea, consilierii şi-au dat avizul de principiu pentru suportarea, din bugetul local, a cheltuielilor cu racordarea la utilităţile necesare funcţionării celor două unităţi de învăţământ. Reprezentanţii Primăriei Oradea consideră necesară construirea campusurilor, în condiţiile în care, în anul 2010, atât Colegiul Economic "Partenie Cosma", cât şi Grupul Şcolar "Vasile Voiculescu" vor trebui să cedeze imobilele în care-şi desfăşoară procesul educativ Episcopiei Romano-Catolice Compania Fiicelor de Caritate "Sf. Vicenţiu de Paul". În privinţa celorlalte două instituţii de învăţământ preuniversitar, clădirile acestora sunt cerute pentru retrocedare, nefiind, deocamdată, emise deciziile de restituire în natură. Pentru jumătate din clădirea Colegiului Tehnic "Dimitrie Leonida" a fost formulată o notificare la Comisia Specială de Retrocedare constituită la nivel naţional de către Episcopia Ortodoxă a Oradiei, Bihorului şi Sălajului. În schimb, pentru edificiul în care funcţionează Colegiul Naţional "Mihai Eminescu" a fost emisă notificare de restituire de către Prepozitura Ordinului Canonic Premonstratens cu hramul "Sf. Ştefan - primul martir".
Lobby pentru Colegiul "Mihai Eminescu"
Consilierul local Silvia Suciu le-a propus colegilor din CLO aprobarea unei hotărâri prin care imobilele aparţinând Colegiului Naţional "Mihai Eminescu" să treacă în domeniul public al municipiului Oradea. Mai exact, aceasta a cerut trimiterea unei adrese Arhivelor Naţionale, prin care să se solicite informaţii cu privire la proprietarul original, din 1887, al imobilelor revendicate de ordinul Premonstratens. De asemenea, Silvia Suciu a propus întocmirea unei adrese către Judecătoria Oradea, pentru a solicita copie după sentinţa judecătorească a Tribunalului, prin care Statul român a câştigat procesul cu privire la imobilele din strada Roman Ciorogariu. Aceasta consideră necesar trimiterea unei adrese Comisiei Speciale de retrocedare, prin care să se motiveze faptul că respectivele clădiri nu puteau fi naţionalizate sau preluate în mod abuziv deoarece aparţineau Statului român. Reprezentanţii PMO au precizat că vor încerca să facă rost de documente pentru a vedea dacă cei din ordinul Premonstratens au dreptate în solicitarea lor privind imobilele de pe strada Roman Ciorogariu.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.