Un oraş mai curat fără PET-uri
Expo Varadinum organizează în data de 1 aprilie, anul curent, o acţiune de curăţenie în municipiul Oradea, intitulată "Oradea, un oraş mai curat fără PET-uri". Pentru a asigura o desfăşurare cât mai bună a acestui eveniment, ieri, a fost programată o dezbatere pe această temă, la sediul Camerei de Comerţ şi Industrie Bihor.
Spre nemulţumirea organizatorilor, din cele 50 de societăţi orădene invitate, la dezbatere au participat numai patru: Grupul de firme European Drinks, Interoil, Praktiker şi AMRO Sistem. Acţiunea de strângere a PET-urilor din spaţiile publice aflate pe raza municipiului Oradea se va desfăşura în colaborare cu Primăria municipiului Oradea, Agenţia de Protecţia Mediului şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Bihor şi cu echipe constituite din elevi ai liceelor orădene. Cele trei instituţii de învăţământ care vor participa la acest proiect sunt Liceul Pedagogic "Iosif Vulcan", Liceul Teoretic "Lucian Blaga" şi Colegiul Tehnic "Mihai Viteazul". Reprezentanţii Expo Varadinum se aşteptau ca agenţii economici să se implice direct în această acţiune, prin acordarea de premii elevilor. "Le mai dau termen agenţilor economici până în ultima zi a expoziţiei pentru a contribui la premierea elevilor din cele trei licee orădene, altfel, la sfârşitul evenimentului, vom face publică lista societăţilor comerciale invitate la acest proiect", a declarat Andrei Bondor, reprezentant al Expo Varadinum. Evenimentul se va desfăşura în data de 1 aprilie, la Sala Sporturilor din Oradea, în ultima zi a expoziţiei internaţionale de materiale de construcţii, instalaţii şi accesorii, ambient şi mobilă - Spring Expo 2006. Elevii celor trei instituţii de învăţământ vor strânge flacoanele de plastic din principalele parcuri orădene. Acestea vor fi cântărite într-un loc special amenajat, urmând ca premierea să fie făcută în funcţie de cantitatea de PET-uri colectate.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.