Ultimul drum obligatoriu spre cazărmile patriei
Prima serie de recruţi a anului 2005 au fost chemaţi, începând cu data de 9 ianuarie, pentru încorporare şi clarificarea situaţiei militare, acţiunea fiind antepenultima de acest gen până în 2007, dată la care serviciul militar nu va mai fi obligatoriu. Peste 2300 de tineri bihoreni au primit ordinul de încorporare, dintre aceştia aproximativ 200 fiind încorporaţi.
Timp de o lună, tinerii care au primit ordinul de încorporare s-au prezentat la Centrul Militar Zonal din Oradea, fie pentru a-şi clarifica situaţia, fie pentru a fi examinaţi de comisia locală de încorporare. Aceştia au fost supuşi unor teste psihologice şi unui control medical general, în urma căruia au fost declaraţi apţi sau nu pentru efectuarea stagiului militar. Din cei 2300 de bihoreni, o mare parte au fost studenţi care, la rândul lor, s-au prezentat pentru a face dovada că urmează cursurile unei instituţii de învăţământ superior. De asemenea, şi tinerii cu probleme de sănătate sau greutăţi familiale au avut obligaţia să se prezinte la încorporare, fiecare caz în parte fiind atent analizat de comisia de încorporare. În urma activităţii de încorporare, care a luat sfârşit în această săptămână, 200 de recruţi au fost declaraţi apţi, aceştia urmând să se prezinte la unităţile militare în zilele de 22, respectiv 23 februarie. Având în vedere că acesta este ultimul an în care serviciul militar este obligatoriu, recruţii încorporaţi în această lună vor avea posibilitatea, începând cu luna ianuarie a anului 2007, să fie primii tineri încadraţi pe bază de voluntariat în structurile MAI şi MApN.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.