Ultima zi pentru depunerea documentelor de plată
Concediile medicale
Angajatorii mai au la dispoziţie o singură zi pentru depunerea listelor nominale cu salariaţii şi a declaraţiilor pentru plata concediilor medicale, pentru primele două luni ale anului. Termenul a fost prelungit din 25 februarie până în 10 martie, ca urmare a preluării de către Casa de Asigurări de Sănătate a acestei activităţi, efectuate până acum de Direcţia Muncii, Solidarităţii Sociale şi Familiei (DMSS).
După primele luni de când activitatea a revenit în subordinea CAS, probabil că aceasta va intra în normalitate, fără să mai fie nevoie de prelungirea termenului. În alte zone din ţară transferarea activităţii de calcul şi evidenţă a veniturilor corelate cu plata concediilor medicale a dus la blocaje, în faţa ghişeelor din incinta caselor de asigurări de sănătate formându-se cozi imense, la care reprezentanţii firmelor aşteptau ore în şir să le vină rândul la preluarea dosarelor. În Bihor, aşa cum ne-a precizat Oana Giurcă, purtătorul de cuvânt al Casei de Asigurări de Sănătate, unde angajatorii se pot adresa în acest sens la trei sau chiar patru ghişee (dacă numărul solicitanţilor creşte) nu s-au înregistrat blocaje sau cozi foarte mari. "Procesul de preluare a dosarelor a decurs normal", spune reprezentantul CAS Bihor. Termenul de depunere a raportărilor va rămâne în continuare data de 25 a fiecărei luni, atât pentru angajatori, cât şi pentru medici. În plus, pentru eliberarea concediilor, medicii bucureşteni vor trebui să încheie cu CAS Bucureşti, de la jumătatea acestei luni, convenţii care să le permită plata acestora de la bugetul de stat. Rămâne de văzut dacă şi medicii din ţară, inclusiv judeţul Bihor, vor fi nevoiţi să se supună aceloraşi reguli.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.