Trandafirii îşi scot spinii ! Scânteia care aprinde scandalul politic
Preşedintele PSD Bihor, Mihai Bar, l-a atacat, ieri, în cadrul unei conferinţe de presă, pe fostul său coleg de partid, vicepreşedintele Consiliului Judeţean Bihor, Gavrilă Ghilea. Bar susţine că actualul pedist a încercat să cumpere câţiva dintre primarii social-democraţi, promiţându-le realizarea unor proiecte la nivelul comunelor pe care aceştia le gospodăresc. De asemenea, liderul PSD Bihor a cerut organelor abilitate să verifice legalitatea acordării lucrărilor la artera pietonală de pe Republicii firmei lui Ghilea.
Potrivit lui Mihai Bar, primarii care au fost abordaţi de fostul vicepreşedinte al PSD Bihor sunt din Hidişelu de Sus, Husasău de Tinca, Dobreşti şi Câmpani. "Singurul lucru pe care-l are în plus Ghilea faţă de primarii PSD sunt banii. Mi-e greu să cred că un om care a terminat şcoala aşa cum a terminat-o el poate să ia în colimator nişte primari precum cei din Hidişel, Husasău, Dobreşti şi Câmpani", a declarat Bar, care a precizat că, de când Gavrilă Ghilea a trecut la PD, acesta îi abordează pe edilii social-democraţi încercând să-i convingă să-l urmeze în noua formaţiune politică. În schimbul adeziunii la PD, primarilor li se promite bani pentru realizarea proiectelor pe care le au pentru comuna din care fac parte. "Este posibil să suni un primar de şapte ori, să-l agasezi? Peste noapte, la Tăşad au apărut utilaje, amintindu-şi probabil că drumul care trece pe acolo este judeţean şi are nevoie de reparaţii", a menţionat liderul PSD Bihor. Acesta susţine că, până acum, a avut o relaţie bună cu Ghilea şi ar fi rămas în continuare colegi, dacă "şi-ar fi văzut lungul nasului". "Eu ştiu unde este Vadu Crişului, însă Ghilea a aflat abia atunci când a făcut facultatea acolo", a afirmat Bar. De asemenea, liderul social-democrat a anunţat că aşteaptă ca organele abilitate să se sesizeze în privinţa câştigării licitaţiei pentru efectuarea lucrărilor pe Corso de către firma deţinută de vicepreşedintele Consiliului Judeţean Bihor. "Cer organelor abilitate să verifice cum este posibil ca un demnitar judeţean să câştige, cu propria firmă, lucrări finanţate din bani publici. Dacă acestea nu se sesizează, sunt dispus să fac plângere penală în nume propriu", a afirmat Mihai Bar, care consideră că, în urma acestor demersuri, la cârma CJ Bihor şi a Primăriei municipiului Oradea nu vor mai fi persoane neavenite. "O echipă ca cea formată din Kiss, Seremi şi Ghilea să nu dea Dumnezeu la nici un judeţ. Chiar credeţi că Ghilea a plecat din PSD din cauza lui Retegan şi a lui Bar?", a mai menţionat liderul social-democrat. Acesta susţine că e curios cum PSD a obţinut funcţia de vicepreşedinte al CJ Bihor, în condiţiile în care UDMR şi PD au majoritatea în această instituţie. Bar insinuează că e ciudat că, în 2000, Ghilea a obţinut funcţia de viceprimar, în condiţiile în care Florian Pantea pierduse la doar câteva voturi diferenţă funcţia de primar al municipiului.
Fostul vicepreşedinte social-democrat, Gavrilă Ghilea, a precizat că lucrarea de pe Republicii nu are nici o legătură cu Consiliul Judeţean, astfel încât sesizarea lui Bar este inutilă. Pe de altă parte, în privinţa acuzelor de racolare a primarilor PSD, Ghilea a declarat: "Bar nu are ce face, aşa că bate câmpii şi acuză în stânga şi în dreapta. Primarii au început să plece din PSD înainte să intru în PD, iar dacă aleg să plece în continuare nu este altceva decât rezultatul activităţii "deosebite" a lui Bar. Eu am o relaţie bună cu toţi primarii, indiferent din ce partid fac parte, pentru că sunt vicepreşedinte al Consiliului Judeţean, iar cu cei din PSD am colaborat şi am participat împreună la campania electorală. Respect oamenii din PSD, dar numai pe cei care merită. Bar vorbeşte prostii."



Comentarii
Nu există nici un comentariu.