Târgul micului întreprinzător
Elevii claselor a X-a de la Colegiul Tehnic "Mihai Viteazul" din Oradea au organizat, ieri, a IV-a ediţie a "Târgului micului întreprinzător". Celelalte ediţii, la fel ca şi cea de acum, au fost organizate în preajma unor sărbători, iar produsele scoase la vânzare au fost specifice respectivelor evenimente.
Elevii Colegiului Tehnic "Mihai Viteazul" au dovedit încă o dată că au spirit antreprenorial. Pe parcursul anului şcolar anterior au mai fost organizate târguri în preajma Sărbătorilor de iarnă, de Sfântul Valentin şi în preajma Zilei de 8 Martie. Acum elevii claselor a X-a B, C şi D au ales ca temă pentru târg Sărbătorile de iarnă, de pe standurile amenajate în Sala festivă a colegiului nelipsind prăjiturile, dulciurile şi ornamentele pentru pomul de Crăciun. Pentru a se pregăti cât mai bine, tinerii întreprinzători au fost împărţiţi în echipe de câte 14, fiecare grup având la dispoziţie propriul "fond de investiţii". În perioada pregătirilor şi a desfăşurării târgului, elevii au parcurs toate etapele de la stabilirea bugetului până la calcularea profitului. Coordonatoarele proiectului au fost profesoarele Monica Runcanu şi Mia Bradea. Acestea s-au arătat încântate de realizările tinerilor întreprinzători. "Activitatea pe care am desfăşurat-o a fost una interdisciplinară şi le-a dat posibilitatea elevilor să aplice practic cunoştinţele acumulate la orele de studiul calităţii, economia întreprinzătorului şi educaţia antreprenorială, ne-a declarat prof. Monica Runcanu, coordonatoarea proiectului.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.