Start la faza naţională a concursului profesional de pompieri
Faza naţională a concursului profesional de pompieri de la serviciile private şi voluntare pentru situaţii de urgenţă se desfăşoară, pentru prima dată, la Oradea. Competiţia a debutat ieri dimineaţă şi continuă astăzi, pe stadionul Tineretului din Oradea, reunind 19 echipe de pompieri din 15 judeţe ale ţării şi din Capitală, care îşi etalează abilităţile de intervenţie operativă în caz de incendiu. Manifestarea este organizată de Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă "Crişana" Bihor.
Ieri dimineaţă, pe Stadionul Tineretului din Oradea, s-a dat startul concursului profesional de pompieri de la serviciile private şi voluntare pentru situaţii de urgenţă. La ora 9.00, a avut loc deschiderea festivă a manifestării, la care au participat subprefectul Todor Albert, deputatul Lakatos Peter, viceprimarul Mihai Groza, generalul de brigadă (r.) Adrian Pădureanu, col. Bunea Bordeian, reprezentant al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă şi şefi ai inspectoratelor pentru situaţii de urgenţă din mai multe judeţe ale ţării. În deschiderea manifestării, a avut loc un program artistic susţinut de trupa de majorete "Tempo" din Oradea şi Ansamblul Folcloric "Crişana", urmat de pasul de defilare al celor 19 echipe concurente. Potrivit col. Constantin Ţintoi, reprezentantul ISU "Crişana" Bihor, la competiţie participă nouă echipaje de pompieri de la serviciile voluntare pentru situaţii de urgenţă din judeţele Bihor, Neamţ, Cluj, Vrancea, Sibiu, Argeş, Ialomiţa şi Timiş şi 10 echipaje de pompieri de la serviciile private pentru situaţii de urgenţă de la agenţi economici din judeţele: Bihor, Sălaj, Galaţi, Arad, Prahova, Mehedinţi, Harghita, Constanţa şi Bucureşti. Bihorul este reprezentat de serviciul voluntar de pompieri Popeşti şi de cel privat al SC Electrocentrale SA Oradea. În prima zi a competiţiei s-au desfăşurat două probe: ştafeta 4 x 100 şi pista de îndemânare şi viteză, iar cea de-a treia probă, dispozitivul de intervenţie, este programată pentru astăzi, de la ora 9.00. Tot astăzi, de la ora 12.00, se desfăşoară festivitatea de premiere a echipelor care au obţinut cei mai buni timpi, clasându-se pe primele trei locuri, la ambele categorii. Pe lângă cupe, medalii şi echipamente de protecţie, câştigătorii locului I vor primi un TV color, cei care se vor clasa pe locul al II-lea vor fi premiaţi cu un cuptor cu microunde, iar pentru locul al III-lea organizatorii au pregătit un aparat telefonic fără fir, DECT, aparate care vor intra în dotarea serviciilor de pompieri câştigătoare.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.