Sistem integrat de management al deşeurilor
Consilierii judeţeni au aprobat strategia privind managementul deşeurilor în Bihor. Potrivit acesteia, vor fi înfiinţate şapte staţii de transfer pe teritoriul judeţului, care vor fi arondate depozitului ecologic din Oradea. De asemenea, până în 16 iulie 2009, se are în vedere scoaterea din funcţiune şi închiderea celor opt depozite orăşeneşti din Oradea, Aleşd, Beiuş, Marghita, Salonta, Ştei, Săcueni şi Valea lui Mihai.
Consiliul Judeţean Bihor a finanţat un studiu privind realizarea unui sistem integrat de management al deşeurilor pentru a rezolva problema colectării şi depozitării gunoaielor de pe teritoriul judeţului. În strategia adoptată se prevede înfiinţarea a şapte staţii de transfer, în Oradea, Aleşd, Beiuş, Marghita, Salonta, Săcueni şi Ştei, fiecare urmând să deservească localitatea în care este amplasată, precum şi comunele învecinate. O staţie de transfer ar trebui să aibă o serie de dotări, cum ar fi o staţie de sortare manuală cu o capacitate de 20.000 t/an, platformă de compostare pentru deşeuri biodegradabile, platforme acoperite pentru depozitarea containerelor etc. De asemenea, în strategie de management se prevede închiderea şi ecologizarea spaţiilor ocupate de depozite ilegale din mediul rural, iar cele opt depozite orăşeneşti, neecologice, vor trebui, la rândul lor, scoase din funcţiune şi închise. Finanţarea s-ar putea realiza prin accesarea de fonduri structurale, una dintre condiţiile de eligibilitate fiind includerea de către CJ Bihor a acestei strategii în Planul Regional de Gestionare a Deşeurilor.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.