Recent, a văzut lumina tiparului un nou număr al revistei religioase şi de cultură "Legea Românească" a Episcopiei Ortodoxe a Oradiei, Bihorului şi Sălajului. Pentru început, este consemnat cel mai mare eveniment bisericesc al anului: ridicarea I.P.S. Arhiepiscop Bartolomeu al Vadului, Feleacului şi Clujului la rangul de Mitropolit al Clujului, Albei, Crişanei şi Maramureşului şi întronizarea domniei sale în scaunul mitropolitan, la 25 martie. Din paginile revistei nu lipsesc aşa numitele "dialoguri de suflet", susţinute de pr. Ion Alexandru Mizgan cu Prea Cuviosul Părinte Arhimandrit Teofil Părăian de la Mănăstirea Brâncoveanu (Sâmbăta de Sus), din judeţul Braşov. La rândul său, analistul politic Dan Pavel consideră că "Cine crede că a vorbi în politica modernă despre credinţa în Dumnezeu şi Judecata de Apoi reprezintă ceva desuet înseamnă că nu a înţeles nimic despre modernitate". Invitaţia pe care pr. prof. Teodor Ţenţ o adresează cititorilor este "Pe urmele Mântuitorului în Ţara Sfântă - Ierihon". Alte aspecte legate de viaţa bisericească şi nu numai se regăsesc în cele peste 70 de pagini ale revistei.