Sub egida Asociaţiei "Episcop Vasile Aftenie", ieri, la Facultatea de Teologie Greco-Catolică Oradea, situată în Parcul Traian nr. 20, a avut loc simpozionul cu titlul "Şcoala ardeleană şi Oradea". La manifestare au participat invitaţi din toată ţara, în frunte cu Florian Gui, vicarul Episcopiei Greco-Catolice de Oradea. Moderator a fost prof. univ. dr. Blaga Mihoc. Despre importanţa Şcolii ardelene asupra culturii şi civilizaţiei româneşti au susţinut comunicări personalităţi de seamă ale culturii noastre: pr. conf. univ. dr. Ioan Mitrofan, de la Facultatea de Teologie Greco-Catolică Blaj, prof. univ. dr. Blaga Mihoc şi conf. univ. dr. Corneliu Crăciun, de la Facultatea de Teologie Greco-Catolică Oradea, Ioan Moldovan, redactor şef al Revistei "Familia", Mihaela Ghişe, cercetător la Centrul Român de Studii Globale, prof. univ. dr. Niculina Iacob, de la Universitatea "Ştefan cel Mare" Suceava, prof. univ. dr. Remus Câmpeanu, de la Universitatea "Babeş-Bolyai" Cluj, prof. univ. dr. Ioan Buzaşi, conf. univ. dr. Constantin Mălinaş, prof. univ. dr. Aurel Chiriac, directorul Muzeului Ţării Crişurilor Oradea şi acad. Camil Mureşanu. Iată câteva dintre titlurile supuse discuţiei în cadrul simpozionului: "Şcolile Blajului şi Şcoala ardeleană", "Episcopul Samuil Vulcan (1758-1839) în serviciul emancipării românilor ortodocşi", "Revista Familia şi ideologia iluministă", " Biblioteca gimnaziului Greco-Catolic din Beiuş în perioada Şcolii ardelene", "Textele reprezentanţilor Şcolii ardelene ca surse pentru istoria mentalităţilor" etc. Gazda manifestării a fost pr. Cristian Sabău, rectorul Facultăţii de Teologie Greco-Catolică Oradea.