Şarada prezidenţială
Preşedintele Traian Băsescu a regizat, miercuri seara, pentru presă, o scenetă care dezvăluie multe despre coregrafia puterii în România.
Preşedintele Băsescu, abia venit dintr-o călătorie extenuantă de la Paris, l-a ascultat amuzat pe liberalul Radu Stroe care promitea, cu mâna pe Biblie, să facă totul pentru "propăşirea morală şi spirituală a naţiei". A avut răbdare, nu şi-a schimbat greutatea de pe un picior pe altul, nu s-a încruntat. După ce Stroe şi-a terminat litania, şeful statului l-a felicitat cordial pe proaspătul ministru delegat pentru coordonarea Secretariatului General al Guvernului şi i-a înmânat, cu titlu de cadou, o banală foaie de hârtie. Stroe a primit-o, şi-a aruncat în fugă privirea pe document, a dat să se întoarcă la locul său, dar, emoţionat, a apucat-o în direcţia opusă. S-a dezmeticit însă repede şi a revenit în faţa preşedintelui pe care l-a salutat marinăreşte, după care s-a retras la spaţiul indicat de protocol. În acest moment, Băsescu l-a anunţat că darul său nu este secret. Episodul i-a intrigat pe ziarişti, care au tăbărât pe Stroe după ceremonie, pentru a afla în ce consta misterioasa foaie. Ministrul liberal a fost însă extrem de rezervat şi nu a cedat în faţa insistenţelor jurnaliştilor. Dincolo de zgârcenia "mijloacelor artistice" folosite de Băsescu, întâmplarea dă seama despre stilul prezidenţial. În primul rând, Băsescu se relevă drept un extrem de fin psiholog. Nu numai că a regizat totul, dar a anticipat reacţia lui Stroe şi chiar a mizat pe ea. Dacă liberalul ar fi avut o replică de genul "mă tem de greci şi atunci când fac daruri", urmată de un moment de complicitate cu presa, toată povestea n-ar mai fi avut nici un haz pentru şeful statului. În al doilea rând, preşedintele se arată vindicativ. Ofensat sau nemulţumit cândva de Stroe, Băsescu l-a pus la punct atunci când acesta îşi savura mica clipă de glorie. E ca şi cum, în noaptea nunţii, naşul întrerupe trilurile maneliştilor pentru a-l felicita pe mire de alegerea făcută, cu replica: "E fată bună, o ştiu din proprie experienţă!"
În al treilea rând, Băsescu ne-a reamintit că iubeşte forţa nudă, etalată ostentativ. Nu e omul fineţurilor sau al subtilităţilor. Indiferent de conţinutul hârtiei, i-o putea strecura cu discreţie lui Stroe, iar acesta ar fi priceput mesajul. În sfârşit, preşedintele e capabil de premeditare. Deşi mulţi i-au contestat abilitatea de a gândi şi acţiona strategic, acuzându-l că nu îşi cenzurează spontaneitatea impetuoasă, iată că Băsescu e în stare să clocească o poznă ghiduşă. E o veste proastă pentru Tăriceanu. La 19 iunie, preşedintele se va adresa Parlamentului printr-un mesaj cu privire la aderarea României la Uniunea Europeană.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.