Rujeola face noi victime
În cursul acestei săptămâni, alţi cinci copii, cu vârste între 1 şi 2 ani, au fost depistaţi cu rujeolă, în focarul din Tileagd. Micuţii se află acum sub supraveghere şi tratament medical la Spitalul Clinic de Boli Infecţioase Oradea.
Focarul din Tileagd, precum şi cel din Vadu Crişului, au izbucnit în decembrie şi, după o perioadă de linişte de câteva săptămâni, s-au semnalat îmbolnăviri ale contacţilor din aceste zone. Potrivit specialiştilor orădeni, un nou focar de rujeolă se conturează şi la Belfir. Majoritatea celor afectaţi de rujeolă sunt copii proveniţi din coloniile de romi din zonele menţionate, care au scăpat vaccinărilor, pentru că părinţii acestora refuză să îi aducă la cabinetele medicale de familie. Reprezentanţii Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Bihor s-au deplasat în mai multe comune bihorene pentru administrarea vaccinurilor antirujeolice. Programul de vaccinare s-a soldat cu rezultate pozitive, în zonele în care reprezentanţii DSP Bihor şi medicii de familie au fost sprijiniţi de Primărie, Poliţie şi de mediatorii sanitari. "În schimb, în locurile în care autorităţile locale şi mediatorii sanitari nu se implică în această activitate, numeroşi copii scapă vaccinărilor, iar consecinţele se văd", ne-a declarat dr. Mariana Fericean, epidemiolog în cadrul DSP Bihor. Medicul a declarat că se impune o bună colaborare între reprezentanţii instituţiilor menţionate. "Noi, însă, nu îi putem educa pe fiecare să facă acest lucru", a mai spus dr. Mariana Fericean. De la începutul anului 2005 şi până în prezent, au fost vaccinaţi antirujeolic 9571 de copii, dintre care 1641 cu vârste între 7 şi 11 luni. La 192 de copii li s-a administrat vaccinul antirujeolic în 2006.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.