Doi tineri orădeni au fost reţinuţi preventiv după ce poliţiştii au stabilit că aceştia se fac vinovaţi de mai multe furturi din locuinţe. Hoţii acţionau în special noaptea şi alegeau imobilele nelocuite sau locuite de persoane în vârstă. Poliţişti din cadrul Biroului de Investigaţii Criminale Oradea au desfăşurat o acţiune pe raza municipiului, ocazie cu care s-a efectuat o percheziţie domiciliară la imobilul în care locuiesc H.A., de 17 ani, şi C.C., de 19 ani, ambii din Oradea, asupra cărora oamenii legii aveau suspiciuni. La domiciliul acestora au fost descoperite diverse tablouri, picturi în ulei, uşiţe pentru sobe de teracotă, aparatură electrică şi electronică, porţelanuri, cişmele şi alte diverse obiecte. Anchetatorii au stabilit că toate acestea erau furate din locuinţele sau din curţile unor orădeni şi comercializate mai apoi chiar prin intermediul tatălui unuia dintre hoţi. "Cei doi furau practic orice, după care vindeau bunurile. Sunt în atenţia poliţiştilor de trei ani şi au fost arestaţi preventiv pentru 19, respectiv 29 de zile", a precizat purtătorul de cuvânt al IPJ Bihor, Alina Fărcuţa. Oamenii legii încearcă acum să stabilească prejudiciul creat de cei doi orădeni, identificându-i pe proprietarii bunurilor furate. O bună parte din aceştia au sesizat poliţia, aşa că obiectele lor au fost identificate şi restituite." Rugăm cetăţenii care au fost păgubiţi prin acelaşi mod de operare să se adreseze poliţiştilor din cadrul Biroului Investigaţii Criminale, Poliţia Municipiului Oradea, în vederea recuperării prejudiciului", a adăugat Alina Fărcuţa.