Recruţi chemaţi la revizuire medicală
În perioada 25 septembrie - 30 octombrie a.c., Centrul Militar Zonal Bihor desfăşoară activitatea de clarificare a situaţiei medicale pentru recruţii a căror perioadă de revizuire medicală a expirat. Acţiunea se desfăşoară la comisia locală de recrutare - încorporare cu sediul în Oradea, str. Mihai Eminescu nr. 5. Conducerea Centrului Militar Zonal atrage atenţia tinerilor chemaţi la comisie că prezenţa este obligatorie, menţionând totodată că CMZ Bihor nu încorporează recruţi în seria octombrie 2006, întrucât nu a primit cifre de plan pentru această ultimă serie de încorporare obligatorie. CMZ reaminteşte că, începând cu data de 1 ianuarie 2007, va intra în vigoare noua lege, care prevede voluntariatul ca singura modalitate de efectuare a serviciului militar, cu următoarele opţiuni: cadru militar activ, soldat - gradat voluntar şi rezervist voluntar.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.