De la Alba la... Caiafa Curtea de Apel Alba Iulia a decis, ieri, să restituie Parchetului Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie (ICCJ), pentru refacerea urmăririi penale, dosarul în care este judecat magistratul orădean Alexandru Lele, acuzat de corupţie, motivul restiturii cauzei fiind unele nereguli procedurale. La ultimele termene de judecată din acest dosar, Alexandru Florian Lele şi apărătorul acestuia au invocat mai multe excepţii, printre care: nevalabilitatea avizului ministrului Justiţiei necesar trimiterii în judecată, prezentarea materialului de urmărire penală, nulitatea probelor administrate în cursul urmăririi penale, neconfirmarea de către procurorul general a rechizitoriului şi efectuarea urmăririi penale de către un procuror necompetent. Instanţa din Alba Iulia a reţinut că o parte a acestor excepţii au fost soluţionate anterior de Curtea de Apel Suceava, iar celelalte excepţii, printre care şi cea privind lipsa avizului din actul de sesizare a justiţiei, au fost analizate la termenul de ieri al procesului. În cadrul aceleiaşi şedinţe de judecată, Alexandru Florian Lele şi apărătorul acestuia au solicitat, pe baza excepţiilor invocate, încetarea procesului penal. Parchetul instanţei supreme l-a trimis în judecată, în august 2002, pe Alexandru Florian Lele (procuror la Parchetul Tribunalului Bihor, în prezent suspendat din funcţie), el fiind acuzat de luare de mită, favorizarea infractorului, fals intelectual şi reţinere/distrugere de înscrisuri. Potrivit anchetatorilor, în perioada 1999-2001, prin acţiuni distincte, Lele ar fi contribuit la favorizarea unor infractori pe care, în calitate de procuror, îi cerceta în dosare penale. În unele dintre cazuri, acţiunile sale ar fi fost determinate de pretinderea şi primirea unor sume de bani. Dosarul lui Alexandru Lele a fost înaintat pentru judecare Curţii de Apel Oradea. Din 2002 până în 2005, procesul procurorului orădean a fost mutat de la Oradea, la Suceava, iar apoi la Alba Iulia.