De anul viitor, în judeţul Bihor, ar putea fi implementat un proiect susţinut de Banca Mondială privind extinderea serviciilor de alimentare cu apă şi canalizare. Pentru ca proiectul să poată fi accesat, trebuie realizată o asociere a localităţilor în jurul oraşelor centre de regiune. Prefectura şi Consiliul Judeţean Bihor le-au propus primăriilor din judeţ asocierea pe şapte regiuni, organizate în jurul oraşelor Aleşd, Beiuş, Marghita, Oradea, Salonta, Ştei şi Valea lui Mihai. Potrivit declaraţiilor prefectului Ilie Bolojan, asocierile dintre comune sunt în curs de realizare, până la sfârşitul acestui an trebuind să fie adoptate în acest sens hotărâri ale tuturor consiliilor locale. De asemenea, pentru a putea fi primită finanţarea, administraţiile publice trebuie să încheie contracte cu un operator licenţiat, unic pentru fiecare regiune în parte, care să exploateze reţelele de apă. De asemenea, una dintre obligaţii prevede că fiecare unitate administrativă trebuie să susţină proiectul cu 20% din valoarea totală a investiţiei în localităţile respective. La sfârşitul lunii ianuarie a anului 2006, Prefectura şi Consiliul Judeţean vor stabili un model de asociere, întocmit împreună cu consultantul Băncii Mondiale prezent în Bihor. Proiectul ar urma să se deruleze începând din luna iunie a anului viitor, începându-se cu reabilitarea reţelelor de apă, precum şi canalizarea din oraşe, urmând ca, în faza a doua, programul să fie extins şi la comune. În acest moment, se întocmeşte studiul de fezabilitate, valoarea finanţării fiind estimată la valoarea de 120 milioane de dolari. Proiectul pentru introducerea reţelelor de apă şi canalizare în comune se va întinde pe o perioadă de 2-3 ani.