În cursul zilei de ieri, la sediul Prefecturii Bihor, a avut loc o primă întâlnire de lucru dintre reprezentantul Instituţiei Prefectului pentru relaţia cu mediul asociativ şi ONG-urile cu activităţi specifice mediului înconjurător. Tema principală supusă dezbaterii a fost “Rolul parteneriatului Administraţie Publică Locală - Organizaţii neguvernamentale”, până în prezent desfăşurându-se alte două astfel de dezbateri cu ONG care activează în domeniul drepturilor omului şi pe probleme de integrare a rromilor. La cunoştinţa diferiţilor reprezentanţi ai ONG-urilor au fost aduse şi modificările Legii nr. 340/2004 privind prefectul şi Instituţia Prefectului, respectiv posibilitatea instituţiei de a participa la atragerea de fonduri în cadrul unor programe cu finanţare europeană şi încheierea de acorduri de parteneriat între instituţie şi ONG-uri. Există însă o rezervă, Prefectura nu deţine un buget propriu pentru a putea deveni cofinanţatorul unui proiect. În aceste condiţii, cu toate că legislaţia în vigoare i-ar permite să acceseze diverse fonduri externe, Prefectura este legată de mâini de un alt aspect al legislaţiei care a omis să-i transfere şi sursa de finanţare pentru astfel de programe. Pe de altă parte, nici ONG-urile nu se bucură de o prea mare susţinere din partea statului sau a autorităţilor locale, care de cele mai multe ori iau măsărui fără să le consulte. "În arealul Parcului Apuseni, una dintre cele mai importante arii protejate, Prefectura Bihor a avizat diverse schimburi de terenuri, care nu fac decât să afecteze acest ecosistem. În cele mai multe cazuri, nici nu am fost consultaţi cu privire la acest transfer de proprietate sau am fost consultaţi mult prea târziu", a declarat preşedintele Federaţiei Române de Speologie, Viorel Lascu. De asemenea, un alt aspect sesizat a fost lipsa de implicare a autorităţilor locale în problema colectării deşeurilor menajere, care, începând cu anul viitor, ar trebui deja soluţionată. "Deşi mai sunt doar câteva luni pâna când problema selecţiei deşeurilor menajere va trebui soluţionată, nici o instituţie publică nu a organizat o dezbatere publică pe această temă", a mai declarat Viorel Lascu. Însă, atunci când a venit vorba de asumarea responsabilităţilor în legătură cu organizarea acestei dezbateri, cei doi parteneri au aşteptat ca celălalt să facă primul pas.